İzlanda, Vatandaşlarına Üçüncü Bir Cinsiyet Seçeneği Sunuyor

 İzlanda, Vatandaşlarına Üçüncü Bir Cinsiyet Seçeneği Sunuyor
Digiqole ad

İzlanda, bireylerin cinsiyetlerini non-binary olarak kaydetmelerine izin veren Cinsiyet Belirleme Yasasını kabul ettikten yaklaşık bir buçuk yıl sonra, ulusal sicil nihayet sistemlerini güncelledi ve bu seçeneği kullanılabilir hale getirdi.

2019 mevzuatından önce, erkek veya kadın olmak üzere yalnızca iki cinsiyet seçeneği mevcuttu.

Yeni yasa, İzlanda’daki trans ve ikili olmayan bireylerin artık yasal olarak cinsiyet tanımlarını değiştirmek için müdahaleci ve uzun tıbbi süreçlerden geçmek zorunda olmadığı anlamına geliyor.

Kanunlardaki değişiklik nedeniyle, artık translara özgü sağlık hizmetlerine erişimleri ve yeni üçüncü cinsiyet seçeneği “x” ile cinsiyet kimliklerini ulusal kayıtlarda değiştirme imkânları var.

Ulusal sicil dairesinin tüm sistemlerini güncellemesi gerektiğinden değişikliklerin 18 ay süreceği tahmin ediliyordu. Ancak bu hafta itibariyle İzlandalı bireyler artık pasaport gibi halka açık belgelerini cinsiyet seçeneği olarak “x” kullanarak resmi olarak güncelleyebilecek.

Ulusal sicil kaydı aracılığıyla 12 kişinin cinsiyetini non-binary olarak değiştirmeye çalıştığı bildirildi.

Değişiklikler, özellikle 2019’da değişiklikler için kampanya yürüten Ulusal Kuir Kaydı’nın genel müdürü Daníel E.Arnarsson olmak üzere birçok kişi arasında kutlandı.

Daníel,

“Uzun süredir gerekli olan bu değişikliği memnuniyetle karşılıyoruz. Non-binary tüm insanların cinsiyetlerini istedikleri gibi kaydettirebilmelerini yürekten tebrik ediyoruz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin