İzleyin: Başrollerinde Doğaç Yıldız’ın Yer Aldığı Litvanya’nın İlk Eşcinsel Filmi, İki Mülteci Erkeğin Aşk Hikayesini Anlatıyor

 İzleyin: Başrollerinde Doğaç Yıldız’ın Yer Aldığı Litvanya’nın İlk Eşcinsel Filmi, İki Mülteci Erkeğin Aşk Hikayesini Anlatıyor
Digiqole ad

The Lawyer, iki erkek arasındaki aşkı konu alan ve bu aşkın hikayesini anlatan ilk Litvanya filmi olma özelliğine sahip. 

Litvanya’da eşcinsel aşk ya da birliktelik yasal bile değil. Fakat yakında çıkması planlanan Litvanya yapımı The Lawyer, çığır açıcı olmaya hazırlanıyor.

The Lawyer, Litvanyalı ve Suriyeli bir mültecinin Belgrad, Sırbistan’da sıkışık kalmasını ve ikili arasındaki karmaşık aşk hikayesini anlatıyor. 

Filmin geçtiğimiz aylarda yayınlanan fragmanının ilk sahnesinde Avukat Marius’un babasının öldüğünü söylediğini ve bir arkadaşı tarafından avutulduğunu görüyoruz. 

Ardından gelen sahnedeyse Marius, bir erkeğin fotoğraflarına bakıyor ve kendisine “Ona hiç saldırdın mı? Yalan söyledin mi? Ya da ondan bir şey çaldın mı?” diye soruyor. Marius, “Yalan söylemek dışında hiçbir şey yapmadım,” diyor. Kendisine, “Ne hissediyorsun?” diye sorulduğundaysa, “Burada benimle olmalıymışsın gibi hissediyorum,” diyor.

Ardından gelen sahnelerdeyse ikilinin birlikte nasıl vakit geçirdiğini ve birbirine sevgiyle baktığını görüyoruz. Suriyeli mültecinin, “Keşke farklı şartlar altında tanışsaydık, fakat…” dediğini görüyoruz. 

Diğer sahnedeyse Marius, “Belgrad’da LGBTİ+ mültecilere yardım eden özel gruplar, bağlantılar bulunuyor mu?” diye soruyor. Karşılığındaysa “Bulunmuyor,” cevabını alıyor.

Bir sonraki sahnedeyse Suriyeli mültecinin, “İşe yarayacak şeyler yasal değilse bir avukattan yardım alamazsın,” dediğini görüyoruz. Ardından gelen sahnedeyse Marius’un yetkili birinden yardım almaya çalıştığını fakat karşılığında şu cevabı aldığını görüyoruz: “Eşcinsel bir mültecinin, aynı diğer mülteciler gibi oldukça sıkı bir programımızdan geçmesi gerekir.” 

Fakat Marius’un “Gitmesi gerekiyor,” demesiyle hepimizin aklı karışıyor. Çünkü bir diğer sahnede sevdiğini düşündüğümüz adama “Benimle kal,” dediğini ve hatta “Rüşvet verelim,” diye teklifte bulunduğunu görüyoruz.

The Lawyer, bu hafta ABD’de ve Kanada’da yayınlanacak. Ayrıca filmin çıkış tarihinin 28 Ağustos olduğu onaylandı.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • the lawyer fılmını nasıl ızleyecegız varmı onerecegınız bır sıte tesekkur ederım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

201 Paylaşımlar
Paylaş201
Tweetle
Paylaş
Pin