Brezilya’daki LGBT Haklarını Anlatan Yeni Belgesel: Carnival Wars

 Brezilya’daki LGBT Haklarını Anlatan Yeni Belgesel: Carnival Wars
Digiqole ad

Brezilya’da LGBT haklarını anlatan yeni bir belgesel geliyor. 

Unreported World’un yeni dizisi Carnival Wars, Brezilya’nın homofobikliği ve muhafazakarlığı ile bilinen Jair Bolsonaro’nun seçilmesini ve bunun ülkedeki LGBT topluluğunu nasıl etkilediğini anlatıyor.

Seçimin gerçekleştiği geçtiğimiz Ocak ayında, homofobik saldırılarda bariz bir artış gözlenmişti. 

Bolsonaro’nun sağduyulu davranacağı yerde anti-LGBT yorumlarını sürdürmesi, hatta oğlunun ‘gay olacağına ölmesini isteyeceğini’ dile getirmesi, nefret ortamını daha da körüklemişti.

Ülkenin LGBT olduğu bilinen tek milletvekili Jean Wyllys, şahsına yönelik ölüm tehditleri nedeniyle işini ve ülkesini terketmek zorunda kalmıştı.

Ne var ki bu yılın başında yerine geçen David Miranda da gay. 

Dizinin ilk bölümü, 5 Nisan akşamı Channel 4 adlı kanalda yayınlandı.

“Hükümetin LGBT’ye bir anda sırt çevirmesi ve Bolsonaro’nun ‘geleneksel aile değerleri’ üzerine tekrar tekrar yaptığı vurgu, Brezilya’nın kuir topluluğunu endişelendiriyor.”

Yine de kimse mücadeleyi bırakmış değil. Sao Paulo’nun gece hayatı sadece eğlence için değil, protesto için de önemli bir rol oynuyor. Homofobi, ırkçılık ve başka ayrıştırıcı söylemlere hep birlikte karşı çıkılıyor.

Siyahi ve lezbiyen bir rapçi olan Luana Hansen da belgeselde yer alıyor. Hansen, müziği süresince ve performanslarında karşılaştığı zorlukları, partneri Glaucia ve çocukları ile olan ilişkisini anlatıyor.

Brazil Carnival Wars: São Paulo's Bolsonaro protest

São Paulo Carnival this year hasn't just been a party, but a protest against the country's new president Jair Bolsonaro – who has declared himself a proud homophobe.Brazil is now one of the most dangerous places in the world to be LGBTQI – one person from the community is killed every 16 hours.

Unreported World paylaştı: 4 Nisan 2019 Perşembe

Brazil Carnival Wars: LGBTQI protest Bolsonaro

"Sadly I would take any opportunity to get out of here."Luana is a black, lesbian rapper living in Brazil with her wife and two young children – she feels families like hers are being undermined by the country's Conservative government who glorify 'the traditional family set up'.

Unreported World paylaştı: 5 Nisan 2019 Cuma

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin