İzleyin: Eşcinsel Bir Sanatçı, Rusya’da Devasa Bir Pride Bayrağı Dalgalandırdı!

 İzleyin: Eşcinsel Bir Sanatçı, Rusya’da Devasa Bir Pride Bayrağı Dalgalandırdı!
Digiqole ad

Eşcinsel bir sanatçı ve Arkhangelsk’in eski belediye başkanı olan Alexander Donskoy, Moskova’da protesto amacıyla devasa bir Pride bayrağı uçurarak manşetlere çıktı. 

Gökkuşağı renklerine sahip düzinelerce balon tarafından Manezhnaya Meydanı’nda uçurulan bayrak, 2013 yılından beri “eşcinsel propagandasını” hala sürdürmekte olan ve ‘aile gelenekleri’ dışında herhangi bir şeyi yasaklayan Rusya hükümetine açık bir mesaj verdi. Bu propaganda, kendilerini ifade ettikleri için bazı durumlarda LGBTİ+‘ların hapse girmesine sebep oldu.

2005’ten 2008 yılına kadar belediye başkanlığı yapan Donskoy, başka tartışmaların odak noktası da oldu. Görevdeyken, Rusya’nın 2008’deki devlet başkanlığı seçimlerine katılacağını söyleyen ilk açık eşcinsel kişi oldu. 

Bir galeri sahibi olan Donskoy, uzun süredir siyasetten uzak duruyor. Sanatçı, uzun zamandır Putin’in LGBTİ+ karşıtı hareketlerine karşı geliyor. Fakat Donskoy’un Moskova’da yer alan galerisi, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından saldırıya uğradı.

Bu yılın başlarındaysa Donskoy, “Putin is Russia?” projesi kapsamında İstanbul’da bazı fotoğraflar sergilemeye çalıştı. Fakat yetkililerden izin almadığı için resimler, kaldırılmak zorunda kaldı. Proje, politik farklılıklara rağmen Putin’i bir “süper kahraman” olarak gösteriyor ve Ankara ile Moskova arasındaki bağların ne kadar iyi olduğunu göstermeyi amaçlıyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

87 Paylaşımlar
Paylaş87
Tweetle
Paylaş
Pin