Yeni Bir Araştırmaya Göre Biseksüeller Kendilerine Zarar Vermeye Daha Meyilli

 Yeni Bir Araştırmaya Göre Biseksüeller Kendilerine Zarar Vermeye Daha Meyilli
Digiqole ad

University of Manchester’daki araştırmacılar, geçtiğimiz yıl olmak üzere, kendilerini biseksüel olarak tanımlayan bireylerin heteroseksüel bireylere kıyasla kendilerine zarar vermeye altı kat daha yatkın olduğunu buldu. 

Journal of Affective Disorders’da yayınlanan 24 bağımsız çalışmadan bilgiler kullanan araştırma, aynı zamanda hayatları boyunca olmak üzere, biseksüellerin eşcinsellerle kıyaslandığında kendilerine zarar vermeye dört kat daha yatkın olduğunu buldu.

Şimdiyse araştırmacılar, bu sorunun nedenlerine ışık tutmak amacıyla 16-25 yaş aralığındaki biseksüellere internet üzerinden yeni bir çalışma kapsamında sorular soruyor. 

‘Self injury in young bisexual people: a longitudinal investigation (SIBL)’ adı verilen online çalışma, katılımcılardan altı hafta boyunca her hafta olmak üzere deneyimlerini kaydetmelerini istiyor. Böylelikle katılımcıların bifobiyle karşı karşıya kalıp kalmadığını öğrenmek istiyor. 

Çalışmanın baş yazarı Brendan Dunlop,

“Kendine zarar verme toplumun tüm kesimlerinde, kültürlerde, cinsiyetlerde, yaşlarda ve cinselliklerde meydana gelebilir. Bununla birlikte, biseksüel bireylerin zihinsel sağlığı, farklı cinsel yönelime sahip bireylerle kıyaslandığında daha kötü görünmektedir. Kendine zarar verme, genellikle bir bireyin sıkıntı içinde olduğunu veya bunaltıcı duygularla mücadele ettiğini gösterir. Aynı zamanda bu durumun ilerlemesi halinde kendini yaralama ve hatta intihar gibi davranışlar görülebilir.”

“Bu davranışın kaynağını anlamamız önemlidir, böylece bireylerin kendine zarar vermesini engelleyebilir ve onlara yardımcı olabiliriz. Bu araştırma, biseksüel bireylerin kendilerini erken kabul etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır,” diye ekledi. 

“Biseksüel bireylerin bifobiyle karşılaştığını ve bazı durumlarda LGBTİ+ topluluğuna aidiyet hissedemediğini biliyoruz. Dolayısıyla biseksüel bireylere ulaşmak için çeşitli zihinsel sağlık destekleri sağlanabilir ve alternatif yöntemler gerekli olabilir. Eğitimle ve gönüllülükle ilgili kuruluşlar, bu zorluklarla karşılaşan veya karşılaşabilecek biseksüellerin desteklenmesinde rol oynayabilir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin