fbpx   .  

İzleyin: Hindistan’da Evlenen İlk Gay Çift ‘Kerala’ ile Tanışın

Hindistan’ın ilk gay evliliği son günlerde oldukça popüler. Kerala eyaletinde eski bir tapınakta evlenen çift için, lakap olarak eyaletin adını kullanılıyor.

İş insanı Nikesh Usha Pushkaran ile eşi Sonu MS, evlilikleri ve aşkları hakkında yerel bir haber kanalına konuştu.

 

“Birbirimizi gördüğümüz an aşık olduk.”

 

Pushkaran: “Başlarda biraz gergindik. Bir çöpçatanlık uygulaması sayesinde tanışmıştık. İlk buluşmamızda O’nu gergin görünce, ben de ne yapacağımı şaşırdım.”

“Birlikteliğimizi açıklamaya benim iş arkadaşlarımdan başladık. Yüzümü kara çıkarmadılar…”

“Tabii herkesten önce ailelerimiz vardı. Birlikteliğimizi kabul ettiler ve bizi hiç yalnız bırakmadılar. Başkalarının ne diyeceğinden çekinmediler.”

Eşcinsellik geçtiğimiz sene yasalarda yapılan düzenleme ile suç kapsamından çıkartılmış olsa da, Hint toplumu LGBT’ye karşı hala önyargılı.

Ne var ki Sonu ve Nikesh gibi çiftlerin hikayeleri, bu önyargının kırılması için zemin hazırlıyor.

“Herşeyimizi paylaşıyoruz. Birbirimizi seviyoruz. Bizim için eşitlikten başka bir şey yok. Yemeklerimizi bile birlikte yapıyoruz. Bu hayatı paylaşmadıktan sonra, hangi deneyimin ne anlamı var ki?”

Hikayenin buruk detayını sona sakladık: Aslında çiftin evliliği resmi kurumlarca kabul edilmiyor. Fakat resmi olmayan bir evlilik için yine de tören düzenleyip buna uygun yaşayan bir çift, Hindistan’da ilk defa gözleniyor – bu da Kerala’yı daha anlamlı kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.