fbpx   .  

İzleyin: NBA Yıldızı Dwyane Wade’in Trans Çocuğu Hakkında Söyledikleri Herkesi Ağlattı

Wade-Union ailesi, geçen bir buçuk yıl boyunca, kabul edici aileler için muhtemel bir model oldu. 2019’un sonlarında, Dwyane Wade, Zaya olarak adlandırılacağını dünyaya açıklamadan önce, 12 yaşındaki çocuğuna she/her zamirleriyle atıfta bulunmaya başladı. Kısa bir süre sonra Zaya, genderqueer bayrağının renklerini kullanan özel bir kırmızı halı görünümünde açıldı. O zamandan beri, her zaman ebeveynlerinin gözetiminde olan kendi Instagram hesabını açtı ve hem Dwyane hem de Gabrielle Union, trans meseleleri ve kapsayıcı ebeveynlik üzerine konuşuyorlar. Şimdi, Dwyane bu noktaya gelmek için geçtikleri yolların perde arkasının derinliklerine iniyor.

I am Athlete kanalındaki bir grup sohbetinin bir parçası olarak “Size bir şey söyleyeceğim” dedi.

 

“(Zaya) üç yaşındayken, ben ve karım birbirimize ‘Ya olursa? Ya bir gün eve gelip baba ben gayim ya da baba ben şuyum ya da buyum derse?”

“Ben de kendimi hazırladım.”

Wade’e göre, Zaya daha gençken, birçok çocuk gibi kadın kıyafetleriyle oynamayı seviyormuş. Dwyane başlangıçta bunun üzerine pek az düşünürken, devam ettikçe beş yıl sonra nihayetinde gelen sohbete kendini hazırlamaya başlamış. 

Dwyane, “Chicago şehir merkezinde büyürken, erkeklerin şunu yaptığı söylendi: erkekler futbol oynar, erkekler basketbol oynar, erkekler beyzbol oynar, erkekler kızlarla çıkar … durum ne olursa olsun,” diye açıkladı Dwyane. “Ben farklı değilim, bu şekilde büyüdüm. Soyunma odasındayım, insanların söylediği her şeyi söylüyorum.” Sporcu, bunları çevresi için normal olan şey olarak söylediğini açıkladı. Ancak Zaya sekiz yaşındayken, sınıfta herkesin kim olduğunu açıklayabileceği bir ödevi vardı. Zaya ödevinde kendisinin Siyah olduğunu ve daha sonra kendisini gay olarak tanımladığını yazdı. Dwyane, bunu yazacak kadar rahat olmasını öğretmenin kuir bir kadın olmasına bağlıyor.

“O anda bana öğretilen her şey pencereden dışarı çıktı ve benim tek işim ve sorumluluğum bu çocuğun babası ve diğer ebeveyni tarafından desteklendiğini ve sevildiğini bilerek büyümesini sağlamaktı,” diye açıkladı Dwyane. “Tek işim bu.” 

Dwyane, bunun onu birçok yönden değiştirdiğini söyledi. Sadece konuşma şeklini değiştirmekle kalmadı, bir şeyleri nasıl dinlediğini de değiştirdi ve bir şeyi sorun olarak gördüğünde insanlara meydan okudu. Aynı zamanda onu araştırma yapmaya itti ve kendi çevresinde LGBTİ+ olarak tanımlanan kimse olmadığı için Gabrielle’in arkadaşlarına ulaştığını söyledi.

“Daha iyi olmam gerektiğini fark ettim ve daha fazlasını yapmam gerektiğini ve kendimi eğitmem gerektiğini anladım,” dedi. Bu farkındalık kısmen Zaya’nın ödevinden sonra ailesinin yanına geldiğinde gözyaşları içinde ve korku içinde olmasından kaynaklanmış.

“Size kim olduğunuzu söylemek bizim işimiz ve sorumluluğumuz değil. Olacağınız kişi siz olacaksınız. Kendiniz olmak için bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için sizi en iyi pozisyonlara yerleştirmek benim işim.”

Dwyane, bunun sürekli bir öğrenme ve araştırma süreci, Zaya ile sohbet etme ve ardından ona en iyi şekilde yardımcı olmak için kendilerini eğitme süreci olduğunu söyledi. Ama her zaman kolay olmadı. Zaya, 2019’un sonlarından önce sosyal medyada bilinçli bir şekilde görünmüyordu.

Dwyane, “Dünyaya açılmamızın nedeni çocuğumu saklamaya çalışmaktan bıkmış olmamdı” dedi. Basketbol yıldızı, Zaya’nın fotoğraflarını yayınlamayı bıraktıklarını çünkü bir kez fotoğraf yayınladıktan sonra çok fazla olumsuz yorum geldiğini ve onu bundan korumak istediklerini söyledi.

“(Ama) bundan onu mu yoksa kendimi mi sakladığımı söylediğim noktaya geldi.” 

Futbolcu Brandon Marshall’ın gözyaşı bile döktüğü sohbet duygusaldı. 

Wade,

 “Çocuğumun bu hayatta istediği kişi olma hakkı ve yeteneği var ve bundan emin olacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.