fbpx   .  

İzleyin: Netflix’in Sevilen Dizisi Sex Education, 30 Saniyede HIV Dersi Verdi

Netflix yapımı Sex Education’ın HIV hakkında inanılmaz bir ders içermesi hayranlarını çok heyecanlandırdı.

Laurie Nunn tarafından Netflix için yaratılan İngiliz gençlik komedi-dramı, Moordale Lisesi’ndeki öğrencilerin, personelin ve ebeveynlerin kişisel ikilemlerle yüzleşirken hayatlarını takip ediyor. Üç sezonun ardından dizi, küçük ekranı süsleyen en parlak ve en duygusal dizilerden biri olarak yerini sağlamlaştırdı.

 

Son sezonun dördüncü bölümünde, Moordale’deki öğrenciler, korkunç eğitici videolarla tamamlanmış eski moda bir seks eğitimi dersine tabi tutulur. Ders, Ruby, Olivia ve Anwar’ın paniğe kapılarak en kötü senaryoyu düşünmesine neden olur.

Sonunda Bayan Sands tarafından sadece propaganda dinlemek yerine bir cinsel sağlık kliniğini ziyaret etmeye teşvik edilirler.

Anwar orada kendisine ve izleyicilerine HIV hakkında harika bir ders veren bir hemşireyle karşı karşıya gelir.

Hemşire önce Anwar’ın korunmasız seks yapıp yapmadığını sorgular ve Anwar hemen “ölmek istemediği” için seks sırasında her zaman prezervatif kullandığını söyler.

Anwar, “Eşcinsel birini gördüğüm her film, onların seks yapması ve AIDS’ten ölmesiyle sona eriyor” diye yanıt verir.

“Ölmek istemiyorum. Yani evet, her zaman prezervatif kullanırım.”

Hemşire, HIV’i önleme, düzenli olarak test yaptırmanın önemi ve oyunun kurallarını değiştiren önleme ilacı PrEP hakkında bir ustalık dersi vermeden önce, soğukkanlı ve sakin bir şekilde gencin yanıtını adım adım takip eder.

Hemşire, “Siz ve partneriniz veya partnerleriniz daha güvenli seks yaptığınız, düzenli olarak test yaptırdığınız sürece, HIV kapma olasılığınız çok düşük” der.

“Artık PrEP adı verilen ve onları yüksek riske sokabilecek durumlarda sık sık gündelik seks yapan insanları HIV’e yakalanmaktan koruyan bir ilaç var,’ diye de devam eder.

“Ve virüse yakalananlar için artık uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayan, hatta virüsün tespit edilemez hale geldiği, yani başka birine bulaşamayacağı bir aşamaya gelmelerini sağlayan ilaçlar var.

Yani, bir süre daha öleceğini sanmıyorum.”

Hayranlar, birkaç saniyenin HIV’i açıklamak için “liselerin çoğunun beş yılda yaptığından” daha fazla şey yaptığını söyleyerek, Sex Educaion’daki harika derse bayıldılar.

https://twitter.com/d3rns/status/1439380570681794563?s=21

Sex Education, bu yıl televizyonda HIV ve AIDS’i tartışan tek dizi değil.

Bu yılın başlarında, Russell T Davies yapımı It’s A Sin, Birleşik Krallık’ta 1980’lerde yaşanan HIV ve AIDS krizini kamuya açık konuşmaların ön saflarına geri getirdi.

Şubat ayında, Birleşik Krallık HIV ve cinsel sağlık derneği Terrence Higgins Trust, hayır kurumunun her zamankinden daha fazla test sipariş ettiğini onayladıktan sonra dizinin “her zamankinden daha fazla insanın harekete geçmesine ve test yaptırmasına yol açtığını” söyledi.

It’s a Sin’de Ritchie Tozer’ı oynayan Olly Alexander, haberi duyduktan sonra gözyaşlarını tutamadı.

Alexander, “İzleyen izleyicilerden diziye gerçek zamanlı bir yanıt görmenin harika olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Dürüst olmak gerekirse, gerçekten çok etkilendim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.