fbpx   .  

Binlerce Ukraynalı Pride’da Bir Araya Geldi

Binlerce kişi, 19 Eylül Pazar günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de LGBTİ+ hakları için barışçıl bir şekilde yürüdü ve polis hatları tarafından geri çekilen karşı protestocu kalabalığa meydan okudu.

Organizatörler, her biri, dini ve milliyetçi grupların şiddetli muhalefetine karşı çıkan Kiev Eşitlik Yürüyüşü’ne yaklaşık 7.000 kişinin katıldığını söyledi.

 

Associated Press’in bildirdiğine göre, sayıları 2019’da katılan 8.000 kişiden biraz daha düşük olsa da yakındaki bir parkta kendi mitinglerini düzenleyen yüzlerce eşcinsel karşıtı protestocuyu gölgede bıraktılar.

 

Birkaç homofobik, homofobinin yaygın olduğu Ukrayna’da ortak bir anlatı olan “LGBTİ+ nüfusun yüzde 0,3’ü, ancak pedofillerin yüzde 40’ı” yazan büyük bir pankart taşıdı.

Sosyolojik grup “Rating” tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, katılımcıların yüzde 47’sinin LGBTİ+ topluluğu hakkında olumsuz bir görüşe sahip olduğunu ortaya koydu. Ülke, eşcinsel çiftlerin evlenmesine veya çocuk evlat edinmesine izin vermiyor ve işyeri ayrımcılığı yasaları cinsel yönelimi kapsamıyor.

Neyse ki yürüyüş polisler tarafından çevrili olduğu için herhangi bir şiddet eylemi yaşanmadı ve Gurur müdavimleri yılmadı.

Yürüyüşçülerden biri olan Kateryna Lytvynenko, AP’ye verdiği demeçte, “Biz Ukrayna’daki LGBTİ+ topluluğunu desteklemek için buradayız. İnsan haklarını desteklemek için buradayız çünkü LGBTİ+ hakları insan haklarıdır ve ne yazık ki topluluk Ukrayna’da hala çok fazla şiddet ve ayrımcılıkla karşı karşıya.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.