fbpx   .  

İskoçya, Okullarda LGBTİ+ Müfredatını Zorunlu Tutan İlk Ülke Oldu

İskoçya, bu hafta başlatılan yeni bir öğretmen araç setinin tanıtılmasının ardından okullarda zorunlu bir LGBTİ+ müfredatını uygulayan ilk ülke oldu. İskoç haber kuruluşu The Scotsman’a göre, eğitimciler artık LGBTİ+ topluluğuyla ilgili öğretim konuları üzerine bir e-öğrenme kursu sunan bir web sitesine ve ayrıca bir dizi kapsayıcı ders planına ve eğitim destek materyaline erişebiliyor.

LGBTİ+ konuları açık bir şekilde öğretilecek olsa da yeni müfredat aynı zamanda kapsamayı günlük öğrenime dahil etmeyi de amaçlamakta. Web sitesinde verilen dersler, ayrımcılıkla ilgili alıştırmalardan iki babası için Babalar Günü kartları alan genç bir kızı içeren bir matematik problemine kadar uzanıyor.

 

Yeni müfredat kısmen öğrencilerin daha kapsamlı bir eğitim almaları için oluşturulurken, İskoç hükümeti ayrıca derslerin zorbalığı azaltmaya yardımcı olacağını umuyor. Gençlik savunuculuğu grubu Just Like Us tarafından Haziran ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık’taki LGBTİ+ gençlerin, heteroseksüel, cisgender sınıf arkadaşlarına göre iki kat daha fazla zorbalığa maruz kalma olasılığı var.

 

İskoçya’nın tarih yazan müfredatı, büyük ölçüde, ülke çapında kapsayıcı öğrenmeyi uygulamak için İskoç Parlamentosu’nda başarılı bir şekilde lobi yapan bir LGBTİ+ savunuculuk grubu olan Time for Inclusive Education (TIE) çabalarından kaynaklanmakta. 2017 yılında ülke hükümeti, okullarda derin katılımı araştırmak için TIE ve diğer LGBTİ+ yanlısı gruplardan oluşan “LGBTİ Kapsayıcı Eğitim Çalışma Grubu”nu oluşturdu. Bir yıl sonra, hükümet 33 tavsiyenin tümünü kabul etti.

TIE Kurucu Ortağı Liam Stevenson 2019’da şunları söyledi,

“Bu, birbirimize bakmakla, birbirimize saygı duymakla ve birbirimizi önemsemek, sevmek ve sağlıklı gençler yetiştirmekle ilgili.”

İskoçya’nın elverişli ulusal eğitim sistemi, bu çabanın başarısından kısmen sorumlu. Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim aşırı yerel ve bireysel okul bölgeleri, öğrencilerinin ne öğreneceğine karar verme yetkisine sahip, ancak İskoç devlet okulu müfredatına ilişkin kararlar büyük ölçüde federal düzeyde verilir. Diğer ülkeler İskoçya örneğini izliyor gibi görünüyor: 2018’de Galler, 2022’ye kadar bir LGBTİ+ cinsel eğitim müfredatı uygulayacağını duyurdu.

İskoçya, son aylarda LGBTİ+ öğrencilerini daha iyi desteklemek için başka adımlar da attı. Ağustos ayında İskoç hükümeti, okulları cinsiyetten bağımsız kıyafet kuralları benimsemeye ve trans öğrencilerin seçilen isimleri, zamirleri ve banyoları kullanmalarına izin vermeye teşvik eden bir rehberlik sağladı. Tavsiyeler zorunlu değildi.

ABD’de, zorbalık karşıtı savunuculuk grubu GLSEN’e göre, LGBTİ+ bireyleri onaylayan müfredat standartlarını yalnızca yedi eyalet benimsedi. Bu eyaletler California, New Jersey, Nevada, Illinois, Oregon, Connecticut ve Colorado. Tersine, en az dört eyalet – Oklahoma, Teksas, Louisiana ve Mississippi – kitaplarda eğitimcilerin LGBTİ+ sorunlarını olumlu bir şekilde tasvir etmelerini aktif olarak engelleyen sözde “hayır promo homo” yasalarına sahip.

Bu Haziran ayında Biden yönetimi, eyaletlere federal hükümetin LGBTİ+ öğrencilerine yönelik ayrımcılığı bir Başlık IX ihlali olarak gördüğünü bildiren bir kılavuz yayınladı. Yönerge, Yüksek Mahkemenin ülke çapında LGBTİ+ karşıtı işyeri ayrımcılığını yasaklayan Bostock v. Clayton County davasındaki 2020 kararından esinlenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.