İzleyin: Ukrayna’daki Aktivistler, Bir Heykele Drone Yardımıyla Pride Bayrağı Yerleştirdi!

 İzleyin: Ukrayna’daki Aktivistler, Bir Heykele Drone Yardımıyla Pride Bayrağı Yerleştirdi!
Digiqole ad

Kiev’de geleneksel Pride etkinliği korona virüs sebebiyle ertelendiği için organizatörler, drone yardımıyla bir heykele Pride bayrağı yerleştirdi. Aynı zamanda videoya alınan bu hareket, ülkede bulunan sağcı gruplar tarafından protesto edildi. Buna rağmen geçtiğimiz sene Ukrayna’da yapılan Pride etkinliğine 8 bin kişi katıldı ve Ukrayna’nın şimdiye kadarki en büyük Pride etkinliği oldu.

Yine de eşcinsel çiftleri yasal olarak tanımayan Ukrayna’da toplum arasında LGBTİ+lara karşı önyargı ve ayrımcılık devam ediyor. 2018 yılında yapılan bir anket, Ukrayna halkının %47’sinin LGBTİ+ haklarının kısıtlanması gerektiğini düşündüğünü ortaya çıkardı. Kısıtlamalara karşı olan insanlar ise anketin sadece %37,5’lik kısmını oluşturdu.

Kiev Pride organizatörlerinin kullandığı şirket olan Dronarium Ukraine, hareketin yasal olduğunu belirten bir açıklamada bulundu. Facebook üzerinden yapılan açıklamada, “Drone uçuşları devlet yasalarına bağlı kalarak gerçekleştirilmiştir,” denildi.

“Ekibimiz oldukça hoşgörülüdür. LGBTİ+ topluluğuna yönelik saldırıları Orta Çağ olarak nitelendiriyoruz ve buna karşıyız.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

93 Paylaşımlar
Paylaş93
Tweetle
Paylaş
Pin