İsrail, Eşcinsel Dönüşüm Terapisini Yasaklayan 6. Ülke Olabilir!

 İsrail, Eşcinsel Dönüşüm Terapisini Yasaklayan 6. Ülke Olabilir!
Digiqole ad

İsrail, dünyada eşcinsel dönüşüm terapisini yasaklayan altıncı ülke olabilir.

İsrail’de solcu partinin lideri Nitzan Horowitz tarafından eşcinsel dönüşüm terapilerinin yasaklanmasını amaçlayan bir yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde ileri sürüldü.

Horowitz, yasa tasarısını ileri sürerken,

“Eşcinsel dönüşüm terapileri, ruhun ve genellikle bedenin öldürülmesidir. Bu prosedür, kişinin kendi kendine zarar vermesine ya da kişinin intihar etmesine kadar gidebilir. Terapi, gençleri zihinsel ya da fiziksel olarak suistimal etmektedir,” dedi.

Ayrıca LGBTİ+lara açık bir mesaj göndererek, “Sizleri suçlamak istemiyoruz, sizler olduğunuz gibi güzelsiniz,” dedi. Hükümetin, sıradakileri kurtarmasının ahlaki bir görev olduğunu da belirtti.

Eğer Horowitz’in eşcinsel dönüşüm terapilerini yasaklayan tasarısı kabul edilirse, ülke çapında bu uygulamayı gerçekleştirmeye devam eden kuruluşlar ve bireyler hapis veya para cezasına çarptırılabilecek. Ayrıca bu kişilerin meslek ruhsatlarına el konulabilecek.

Eğer tasarı kabul edilirse, İsrail eşcinsel dönüşüm terapilerini yasaklayan Almanya, Malta, Ekvador, Brezilya ve Tayvan’a katılarak dünyada eşcinsel dönüşüm terapilerini yasaklayan altıncı ülke olacak.

Buna rağmen yasa tasarısının ülkede LGBTİ karşıtı gruplar tarafından tepki görebileceği düşünülüyor. Ortodoks partilerinin baskısı sebebiyle tasarının ertelenmesi söz konusu olabilir. İsrail haber kaynağı Haaretz, komitenin yasa tasarısını tekrar “inceleyeceğini” ve daha uygun bir hale getireceğini, böylelikle dindar partilerin tasarıya karşı çıkmasını önlemeye çalışacaklarını bildirdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

64 Paylaşımlar
Paylaş64
Tweetle
Paylaş
Pin