İzleyin: Ukrayna’daki Bir Gökdelen, Homofobiye Karşı Gökkuşağına Boyandı

 İzleyin: Ukrayna’daki Bir Gökdelen, Homofobiye Karşı Gökkuşağına Boyandı
Digiqole ad

The Gulliver Alışveriş Merkezi ve kulesi, Kiev Onur Haftası ve Uluslararası Açılma Günü şerefine renkler ve bir ittifak mesajı verdi. 

Ukrayna’daki en yüksek ikinci binanın sahipleri bölgede yükselen homofobiye karşı bir duruş sergilediler. Pride bayrağının renkleri 5 ve 11 Ekim tarihleri arasında başkent Kiev’deki 35 katlı Gulliver Alışveriş Merkezi’nin dışına yansıtıldı. Binaya aynı zamanda hoşgörüsüzlük ve gericiliğe karşı birleşik bir cephe oluşturmanın önemini vurgulamak adına ‘Birlikte olmak güzeldir!’ mesajı da verildi. Projeksiyon, aynı zamanda Ukrayna’nın Pride Ayı’yla ve Uluslararası Açılma Günü’yle de denk gelecek şekilde ayarlandı.

Kiev Pride örgütünün lideri Ruslana Panukhynk, ‘Açılma Günü görünürlük ve sesin gücüyle ilgili,’ dedi. Pride Ayı kutlamaları salgın nedeniyle 26 Eylül’den 11 Ekim’e ertelenmişti. Geçen seneki katılım 80.000’le ülke tarihinin rekorunu kırmıştı.

Bu sayılar umut verici olsa da yasal olarak evlilik eşitliğini tanımayan Ukrayna’da LGBTİ+ bireyler hala ciddi toplumsal önyargı ve ayrımcılıkla mücadele ediyorlar. Democratic Initiatives’in 2018’de yaptığı ankete göre Ukraynalıların %47’si LGBTİ+ haklarının sınırlı olması gerektiğine inanırken, sadece %37.5’u yasaklara karşı. Bu durum eskiden Sovyetler Birliği’nin uydusu olan Doğu Avrupa ülkelerinin çoğunda benzer. Bölge geçtiğimiz aylarda devlet tarafından da desteklenen homofobi yükselişine sahne oldu. Polonya özellikle kötü durumda, bazı liderler LGBTİ+ topluluğunu yabancı bir ideoloji olarak yaftaladı ve ülkenin üçte ikisi uluslararası yasalara rağmen LGBTİ+ bireylere karşı olduklarını ifade ettiler.

Kiev pride gökkuşağı renklerinin yansıtılmasını ileri bir adım olarak görse de mesajın önemini de eşit derecede önemsiyor.

Panukhnyk,

‘Bugün bütün LGBTİ+ topluluğu için oldukça önemli, birlikte güçlü olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz, bütün şartlar altında birlikteyiz, buna salgın ve karantina da dahil. Daha iyi bir gelecek için birlikte yürüyoruz,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

71 Paylaşımlar
Paylaş71
Tweetle
Paylaş
Pin