fbpx   .  

Jake Daniels, İngiltere’nin İlk Açık Eşcinsel Aktif Erkek Profesyonel Futbolcusu Oldu.

Blackpool Spor Kulübü forveti Jake Daniels, İngiltere’nin ilk aktif açık eşcinsel erkek profesyonel futbolcusu oldu.

Sky Sports News’e verdiği demeçte, “Uzun bir süre gerçeğimi saklamak zorunda kalacağımı düşündüm çünkü öyle olmasını istedim ve şimdi profesyonel bir futbolcuyum” dedi.

“Bu gerçeği açıklamak için emekli olana kadar beklemeli miyim diye kendime sordum.”

“Ancak bunun uzun bir yalan söyleme, kendim olamamama ya da istediğim hayatı yaşayamamama yol açacağını biliyordum. Artık kendime güveniyorum ve sonunda kendim olduğum için mutluyum.”

17 yaşındaki Daniels, tek başına bu sezon 19 yaş altı formasıyla toplam 30 gol kaydetti ve şubat ayında Blackpool ile profesyonel sözleşme imzaladı.

 

Beş veya altı yaşından beri eşcinsel olduğunu bildiğini, ancak kariyerinin ve cinselliğinin uyumsuz olduğuna inandığını söyledi.

“Öyleyse hayatım boyunca, ‘Sorun değil, büyüdüğünde bir kız arkadaşın olacak, değişeceksin ve her şey yoluna girecek’ gibiydim” diye ekledi.

Daniels, açıldığından beri arkadaşlarının, ailesinin ve ekibinin hepsinin “harika” olduğunu paylaştı.

“Herkes bana çok destek oldu ve benimle gurur duydu ve bu, takım olarak aramızda ne kadar güçlü bir bağ olduğunu ve herkesin birbiriyle bir aile gibi olduğunu gösteriyor.”

Daniels, dışarı çıkmadan önce zihinsel sağlığının “fazla düşünmek ve stres” nedeniyle acı çektiğini, ancak artık “sonunda kendim olmaktan emin ve mutlu” olduğunu söyledi.

Daha öncesinde Ekim 1990’da Justin Fashanu, gay olduğunu açıkladı ve o sırada profesyonel İngiliz futbolunda bunu yapan tek önemli oyuncu oldu.

Blackpool Spor Kulübü, kimliğini dünyayla paylaşma sürecinde Daniels’ı desteklemek için “Stonewall ve ilgili futbol organizasyonlarıyla yakın bir şekilde çalıştığını” söyledi.

Stonewall Program Direktörü Liz Ward şunları söyledi:

“İngiltere’nin yaklaşık 30 yıldır ilk açık gay profesyonel futbolcusu olarak halka açılmak inanılmaz bir cesaret gerektiriyor. Daniels’ın Blackpool Spor Kulübü ve takım arkadaşlarından aldığı destek ve dayanışma bizi yüreklendiriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.