JK Rowling’in Transfobik Söylemlerine Daniel Radcliffe’ten Cevap:Trans Kadınlar Kadındır

 JK Rowling’in Transfobik Söylemlerine Daniel Radcliffe’ten Cevap:Trans Kadınlar Kadındır
Digiqole ad

Daniel Radcliffe, JK Rowling’in geçtiğimiz günlerde translarla ilgili attığı tartışma yaratan tweetlerine resmi olarak yanıt verdi ve “Trans kadınlar, kadındır.” Dedi.

30 yaşındaki oyuncu, LGBT intihar önleme organizasyonu The Trevor Project vasıtasıyla yayınladığı mesajında,

“Aksi bir söylem, trans bireylerin kimliğini ve onurunu siler,” dedi.

Radcliffe, Rowling’in yorumlarının Harry Potter serisini lekelemeyeceğini umduğunu da söyledi ve kitaplarda kötü güçlerin “dogmatik safkan düşüncesini savunarak azınlıklara saldırdığını” göstererek ders vermesine dikkat çekti.

Rowling, geçtiğimiz günlerde trans bireyleri göz önüne alarak hassas bir dilin kullanıldığı makaleyle dalga geçti.

“‘Regl olan insanlar.’ Eskiden bu insanlar için kullanılan bir sözcük olduğuna eminim. Biri bana yardımcı olsun. Wumben? Wimpund? Woomud?” şeklinde bir tweet attı.

Daha sonra trans bireylerin “cinsiyet kavramını sildiğini” ima etti.

Cevap olarak Radcliffe,

“Bazı medya kuruluşları bunu J.K. Rowling ve benim aramda bir kavga olarak yansıtmak isteyebilecektir fakat şu anda konu veya önemli olan şey bu değil. Her ne kadar Jo hayatımın değişmesinde etkili olsa da bu noktada bir insan olarak bir şeyler söyleme zorunluluğu hissediyorum.”

“Transseksüel kadınlar, kadındır. Bunun aksi bir söylem trans bireylerin kimliğini ve onurunu siler ve sağlık kuruluşlarında uzmanlaşmış çalışanların şimdiye kadar söylemiş olduklarıyla ters düşer. The Trevor Project’e göre trans bireylerin ve kendini ikili sistemin dışına tanımlayan gençlerin %78’i cinsel kimlik sebebiyle ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Trans ve kendini ikili sistemin dışında tanımlayan bireyleri daha fazla desteklememiz, kimliklerini geçersiz kılmaya çalışmamamız ve daha fazla zarar vermememiz gerektiği açıktır.”

Radcliffe, Rowling’in birçok Harry Potter hayranına sebep olduğu ‘acı’ için özür dilemeye kadar gitti.

“Kitaplarda ayrımcılığın ne kadar kötü olduğunu deneyimleyen fakat şu anda yorumlar sebebiyle incinen herkesten özür dilerim. Umarım kitapların sizin için olan değeri bitmemiştir. Eğer bu kitaplar size sevginin evrendeki en güçlü şey olduğunu öğrettiyse, hikayelerde hayatınıza etki eden yerler olduysa, okuduğunuz kitapla aranızda bir bağ oluştuysa bu bağlantının kutsal olduğunu bilin,” diyerek sözlerine şöyle devam etti,

“Bence kimsenin fikri bunu değiştiremez. Kitaplar size ne ifade ettiyse umarım öyle kalır ve yapılan yorumlar düşüncelerinizi kötü yönde etkilemez.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

51 Paylaşımlar
Paylaş51
Tweetle
Paylaş
Pin