Joker (Joaquin Phoenix) Çok Kızdı: Yapmış Olduğunuz Bu Irkçılık Nedeniyle Utanıyorum!

 Joker (Joaquin Phoenix) Çok Kızdı: Yapmış Olduğunuz Bu Irkçılık Nedeniyle Utanıyorum!
Digiqole ad

Bu yılki BAFTA (İngiliz Akademi Film Ödülleri), geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Birçok sanatçı performansları nedeniyle kabul görmüş olsa da, bu yıl düzenlenen törende hiçbir dalda herhangi bir ‘farklı renkten’ aktör aday olarak gösterilmedi.

Ancak Joker filminin yıldızı ve Oscar adayı Joaquin Phoenix, ödül töreninde film endüstrisini hala rahatsız eden bir konu olan ‘sistematik ırkçılığı’ sert bir dille eleştirdi. 

Phoenix, en iyi erkek oyuncu kategorisinde kazandığı ödülü almak için sahneye çıktığında;

“Bu gece burada bulunmaktan dolayı onur duyuyorum ve kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. BAFTA’lar her zaman kariyerime fayda sağladı ve bu yüzden derinden minnet duyuyorum. Fakat aynı zamanda kafamın karıştığını söylemeliyim çünkü aslında bu ödüllere aday olmayı hak eden birçok oyuncu dostum aday gösterilmedi.”

“Bence diğer renkten insanlara burada hoş karşılanmadıklarını belirten açık bir mesaj gönderiyoruz. Sektörümüze ve bize fazlasıyla katkıda bulunan bu insanlara bu mesajı açıkça gönderiyoruz.”

“İnsanlar sadece yaptıkları işler için takdir edilmek ve saygı görmek istiyor. Bu tepeden bakan bir kınama değil. Çünkü utanarak söylüyorum ki ben de bu sorunun bir parçasıyım. Bulunduğum setlerin herkese açık olması için yeterince çaba harcamadım. Sanırım mesele, çok kültürlü film setlerine sahip olmanın ötesine geçiyor. Sistematik ırkçılığı anlamak için gerçekten çok çalışmalıyız. Bu sistemi, bunu yaratıp bundan fayda sağlayanlar bozmalı.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 Paylaşımlar
Paylaş45
Tweetle
Paylaş
Pin