fbpx   .  

Kanada Başbakanı Justin Trudeau: Eşcinsel Dönüşüm Terapilerinin Kaldırılmasına Öncelik Vereceğiz

Daha önceden hazırlanan ve yasak talep eden dilekçeler reddedilmişti.

Kısa bir süre önce yeniden seçilen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yeni hükümeti için ülkede bulunan ‘eşcinsel dönüşüm terapilerinin’ kaldırılmasına öncelik vereceğini söyledi.

 

Duyuru, Trudeau’nun 13 Aralık Cuma günü Adalet Bakanı David Lametti’ye gönderdiği bir mektupta geldi. Mektup, bu cezanın tüm Kanada’da geçerli olmasını talep ediyor.

 

NHS ve Dünya Psikiyatri Birliği tarafından itibarsızlaştırılan sözde terapi, bir kişinin cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini değiştirme girişimi anlamına geliyor ve genellikle elektroşok tedavisi veya dua gibi teknikleri içeriyor.

Kanada Parlamentosu’na bu yılın başlarında sunulan bir dilekçe, Kanada’nın bireysel bölge ve illeri için bir mesele olması gerektiğine inanılarak, federal hükümet tarafından reddedildi.

Vancouver, Ontario ve Manitoba gibi iller, zaten itibarsızlaşmış bu uygulamayı yasakladı.

Britanya Kolombiyası Yeni Demokrat Partisi’ni temsil eden Kanadalı politikacı Spencer Chandra Herbert, desteğini şu tweetiyle gösterdi;

“Federal hükümetin Kanadalı LGBT’lerden gelen büyük talebi görmesi ve birçok müttefikin Kanada’nın sınırları dahilindeki şehirlerde dönüşüm terapilerini yasakladığını görmek mutluluk verici. Bakan ile birlikte çalışacağım ve bu korkunç uygulamanın her yerde bittiğini herkese göstereceğim.”

Independent ile röportaj yapan MacEwan Üniversitesi’nden profesör Kristopher Wells ise;

“Kanada, bu uygulamayı yasaklayarak dünyadaki birçok ülkeye liderlik edecek. Bu, büyük bir fırsat.” Dedi.

Geçen ay, Amerika Tabipler Birliği (American Medical Association) bir toplantıda, eşcinsel “dönüşüm” terapisine karşı çıkacaklarını kabul etti. William E. Kobler;

“Dönüşüm terapisi, bilimsel olarak bir temele sahip değildir ve bu uygulamanın sürdürülmesini destekleyen hiçbir güvenilir kanıt bulunmamaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.