Macaristan’ın İlk Trans Pride’ı İçin Yüzlerce İnsan Budapeşte’de Yürüdü

 Macaristan’ın İlk Trans Pride’ı İçin Yüzlerce İnsan Budapeşte’de Yürüdü
Digiqole ad

Macaristan, geçtiğimiz yıl transseksüel vatandaşlarına yasal cinsiyet değiştirme hakkı vermişti. Macar hükümeti, insanların yasal cinsiyetlerini cinsiyet kimlikleriyle eşleşecek biçimde değiştirmelerine izin veren yasaları kabul etmişti. Ancak şimdi, transseksüeller, hükümeti bu değerlendirmeleri durdurduğu için eleştirdi.

Bir protesto olarak, hükümetten transseksüellere cinsiyet değiştirilme hakkı verilmesini talep eden pek çok kişi, Budapeşte sokaklarında yürüyüş yaptı ve cinsiyet, isim değiştirmenin “temel bir insan hakkı” olduğunu savundu.

Yürüyüşün konuşmacılarından biri olan Ivett Ördög, hükümetin cinsiyetini yasal olarak değiştirmesine izin vermemesi nedeniyle karşılaştığı risklerin bir kısmını açıkladı.

“Postanedeydim ve benim sahtekar olduğumu düşünen bir memur polis çağırdı!” Dedi.

Etkinlikte başka bir trans konuşmacı olan Emma Molnár, resmi belgeleri aldıktan sonra hayatının nasıl geliştiğini açıkladı. “Gerçek hayatım, 18. doğum günümden sonra nihayet cinsiyetime uygun olan resmi belgelerimi aldıktan sonra başladı.” Dedi.

“Bu, ülkedeki herhangi bir vatandaş gibi çalışmayı, seyahat etmeyi veya sorunsuz çalışmayı mümkün kıldı. O zamana kadar tacizden kaçınmak için halktan saklanmak zorunda kaldım. Bu, kimsenin yaşamaması gereken bir deneyim.”

Macaristan, konu LGBT haklarına gelince, başlarında bulunan ve homofobik söylemler yapmış lider Victor Orban’ın yönetiminde pek de iyi sayılabilecek bir sicile sahip değil.

Son zamanlarda ülke, eşcinsel çiftler bulunduğu gerekçesiyle Coca-Cola reklamlarını yasakladı ve bu reklamların çocukların büyümesine “zarar verdiğini” iddia etti. Buna ek olarak “fazla eşcinsel” buldukları Eurovision’dan da çekildi.

Hükümet yanlısı bir derginin editörü olan Andras Bencik, Eurovision’u “eşcinsel filosu” olarak niteledi ve yarışmadan çekilmenin ülkenin zihinsel sağlığını geliştireceğini ileri sürdü.

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin