Kaliforniya, İlkokullar İçin LGBT İçerikli Tarih Kitaplarına Onay Verdi!

 Kaliforniya, İlkokullar İçin LGBT İçerikli Tarih Kitaplarına Onay Verdi!

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

Digiqole ad

Kaliforniya eğitim kurulu, ilkokullarda kullanılmak üzere içlerinde LGBT içerik olan 10 yeni kitaba onay verdi.

Eyalet, ABD’nin LGBT içerikli ders kitaplarını kabul eden ilk yer oldu. İki kitap, LGBT içerik içermediği için 2011 yılında çıkarılan Adil Eğitim Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesiyle reddedildi. Bu yasa, tarih kitaplarının LGBT haklarının tarihini de içermesini zorunlu kılıyor.

Bu karar Equality California organizasyonu tarafından sevinçle karşılandı. Yönetici direktör Rick Zbur, “Kaliforniyalı öğrenciler artık LGBT haklarını ve bunun için verilen mücadeleleri de öğrenecekler. LGBT bireyler artık doğru şekilde temsil edilecek. Bu karar için eğitim kurulunu tebrik ediyoruz,” dedi.

Our Family Coalition da karara destek çıktı. Yönetici Direktör Renata Moreira, “Bu karar LGBT öğrencilerin ve ailelerin artık kendilerinin temsil edildiklerini görebilecekler. Eğitim kurulunun bu kararını destekliyoruz ve eğiticimlerle bu konuda çalışmaya devam edeceğiz,” dedi.

Eyalet bu senenin başında ikili cinsiyet dışındaki kişileri de yasal olarak tanıdı.

Senato, kişilerin ehliyetlerinde veya doğum belgelerinde üçüncü bir cinsiyeti seçebilmelerine izin verdi.

Bunu yapmak isteyen Kaliforniyalılar fiziksel değişim geçirdiklerini doktor raporuyla kanıtlamak zorundalar. 

Cinsiyet Tanıma Yasası eğer onaylanıp tam olarak yasa haline gelirse kişiler kendilerini tanımladıkları cinsiyeti seçebilecekler. Bu seçeneklerden biri de ikili cinsiyetin dışında bir seçenek olacak. Bu yasanın trans, interseks ve ikili cinsiyet dışındaki kişileri daha tutarlı temsil etmesi bekleniyor.

Equality California’dan Jo Michael,“Bunu yapmak uzun sürecektir ama en azından elimize bir fırsat geçti. Kimliklerini kullanan bir sürü insan yasa önünde hissettikleri ve kendilerini tanımladıkları gibi temsil edilmiyorlar,” dedi.

Eğer yasa onaylanırsa üçüncü cinsiyet seneye Ocak ayında seçilebilecek.

Geçen ay Oregon ehliyetlerin cinsiyet “Kadın” veya “Erkek” seçenekleri yerine sürücülerin seçebileceği bir “X” seçeneği getirdi.

Bu yasa yürürlüğe girerse 20.000 küsür trans ve ikili cinsiyet dışı insana yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Mart ayında bu kişilerden biri ABD’nin ilk cinsiyetiz bireyi oldu.

27 yaşındaki oyun tasarımcısı Patch resmi formlardaki engellerle başa çıktığını anlattı. “Diğer cinsiyetlere izin veren bir boşluğun olması güzel. İkili cinsiyet ile tanımlanmak isteyenler ve istemeyenler eşit olmalı. Kimse bir şeye zorlanmamalı,” dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin