Kanada’da Onaylanan Enjekte Edilebilir HIV Tedavisi Yolda!

 Kanada’da Onaylanan Enjekte Edilebilir HIV Tedavisi Yolda!
Digiqole ad

Avrupa İlaçlar Ajansının bir çift enjeksiyonu onaylamasının ardından uzun süre etkili enjekte edilebilir HIV tedavisi yakında pek çok ülkede erişilebilir olacak. Kombinasyon Kanada’da çoktan onaylandı ve ABD Yiyecek ve İlaç Müdürlüğü ve diğer düzenleyici kurumların da onaylaması bekleniyor.

Enjekte edilebilir anti-HIV ilaçlarının ismi cabotegravir ve rilpivirine (Avrupa’daki marka isimleri Vocabria ve Rekambys). HIV tedavisi için kullanıldıkları zaman ayda bir ya da iki ayda bir olmak üzere birlikte alınıyorlar. Çalışmalar hem ilk kez HIV tedavisi alanlarda hem de günlük ilaçlardan enjeksiyona geçenlerde harika sonuçlar verdi.

Şu an için sadece HIV’la yaşayan insanların tedavileri için onaylanmış olsa da Mayıs’ta cabotegravir enjeksiyonlarının PrEP gibi koruyucu amaçlı kullanıldığı bir çalışmanın da sonuçları yayınlanacak. Enjeksiyon olan insanlar günlük ilaç alanlardan daha az doz atladığı için daha da faydalılar.

Enjekte edilebilir HIV tedavisi görünüşe göre çok popüler olacak. 688 kişilik bir ankete göre şu an Fransa, Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık’ta HIV tedavisi görenlerin üçte ikisi uzun süre etkili enjeksiyon tedavisine geçmek istiyor.

Enjeksiyonlar özellikle daha genç, yeni teşhis konmuş, heteroseksüel ya da deniz aşırı ülkelerden gelenler arasında daha popüler olacak gibi görünüyor.

Her gün ilaç kullanmalarının HIV statülerini ortaya çıkaracağından endişe eden insanlar ve gizlilik endişesi olan diğerleri enjeksiyonun yardımcı olabileceğini düşünüyor. Anket aynı zamanda ilaçlarını bazen geç alanlar, doz kaçırmak konusunda endişe edenler ve her gün HIV statüsünü hatırlamaktan hoşlanmayanlar tarafından da tercih edilebilir.

Eğer çok fazla insan enjeksiyonlara geçerse, bu sağlık sistemini derinden etkileyecek. Pek çok ülkede düzenli HIV tedavisi gören insanların sadece üç ya da altı ayda bir bir doktor görmesi gerekiyor. Bu görüşmeler süren COVID-19 salgını sebebiyle yüz yüze değil telefonla gerçekleşiyor.

Ancak enjeksiyonların bir sağlık çalışanı tarafından ayda bir ya da iki ayda bir yapılması gerekiyor. Klinikler ve hastanelerin ekstra randevulara cevap verebilmek için yeniden organize olması gerekecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin