Kedinizin Ne Söylediğini Anlamak İster Misiniz? İşte Bunu Başaracak Uygulama Geliyor: MeowTalk

 Kedinizin Ne Söylediğini Anlamak İster Misiniz? İşte Bunu Başaracak Uygulama Geliyor: MeowTalk
Digiqole ad

Köpekler köpek gibidir. İstekleri ve ihtiyaçları basittir. Onları anlamak kolaydır. Yemekten ve karınlarının okşanmasından hoşlanırlar. Kolay. Öte yanda kediler, insanlardan bir şeyler öğrenmek ve sonunda onu ele geçirmek için Dünya’ya gönderilmiş, şirin olduklarını bilen küçük şeytani uzaylılar gibiler. Eğer ev arkadaşınız olarak bir kediyi seçtiyseniz, şimdiye kadar bir kedi sahibi değil, bir kedi kahyası olduğunuzu fark etmişsinizdir. En iyi anlarda sadece güzel bir mobilyasınız. Dediğimiz gibi çok tatlılar, o yüzden sorun yok. Ama arada sırada kedinizin ne dediğini anlayabiliyor olsanız fena olmaz mıydı? Bir kedi çevirmeni gibi? İşte karşınızda MeowTalk.

Görünüşe göre kedi dostlarımızı anlamak için çok fazla beklememiz gerekmeyebilir. Daha önce Amazon’un Alexa’sında çalışmış bir mühendis olan Javier Sanchez şu an teknoloji şirketi Akvelon’la kedilerin çıkardığı spesifik sesleri insanların anlayabileceği kelimelere dönüştürecek MeowTalk adında bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Sanchez ekibiyle birlikte kedilerin miyavladıklarında çıkardıkları seslerin bir dilden ziyade kasıtlı bir ses olduğunu ve kedilerin bu seslerle ifade etmek istedikleri dokuz farklı fikirleri olduğunu anlamış. Sanchez ‘Bu bir dil değil. Birbirleriyle kelimeler paylaşarak iletişim kurmuyorlar,’ dedi. Kedi sesi çevirme uygulaması MeowTalk’la kullanıcılar, kedilerin çıkardıkları sesleri kaydedip daha sonra da çevirebilecek.

Uygulamaya göre ‘MeowTalk uygulamasını kedinizin farklı miyavlamalarının ne anlama geldiğini uygulamaya söyleyerek eğitebilirsiniz. Eğer uygulamaya spesifik bir miyavlamanın (yiyecek, dışarı çıkma) 5-10 örneğini verirseniz, uygulama bu miyavlamayı tanıyıp çevirmeye başlayacak.

Harika, değil mi? Yani tabi ki bu dokuz istekten birinin sizi uykunuzda öldürmek istemesi olmadığı sürece.

MeowTalk kedi çevirmenine ihtiyacınız var mı? Kedinizin ne istediğini gerçekten bilmek istiyor musunuz?

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Paylaş
Pin