Kanada’daki Okullar, Çocukları Eşcinsel İlişki Hakkında Eğitmeye Başlıyor

 Kanada’daki Okullar, Çocukları Eşcinsel İlişki Hakkında Eğitmeye Başlıyor

Sophie Gregoire Trudeau and her husband, Canadian Prime Minister Justin Trudeau, react to a little girl who came up to say, hello, as they take part in the annual Halifax Pride Parade on Saturday, July 22, 2017. THE CANADIAN PRESS/Stringer

Digiqole ad

200 okulda, 2 yıldır yapılan başarılı pilot uygulama sonrasında, Quebec’teki okullar, 5 yaşına kadar küçük çocuklara eşcinsel ilişkiyi, 3000’den fazla okulun müfredatına soktu.

Değişimin eylül 2018’de başlaması planlanıyor. Çocuklar önce eşcinsel çiftleri ve farklı tarzda aileleri öğrenecekler. Müfredatın çocuklara uygun olmadığını düşünen ebeveynler, değişime büyük tepki gösterdi. Çünkü, görünüşe göre çocuklar kendilerininkinden farklı olan sevgi dolu aileleri öğrenmemeli.

Müfredata karşı çıkanlardan, 10 yaşında bir çocuğun annesi Donatella Garofolo, The Western Star’a, ‘Bunun dinle bir alakası yok. Bu yaşa uygun eğitimle alakalı.’ dedi.

Bazı protestocular da müfredatın cinsel aktivist gündem için değiştirildiğini ve çocukların masumiyetinin suistimal edildiğini söyledi. Yine de, plana devam edilecek ve çocuklar, cinsellik ve sağlıkları konusunda anahtar bilgilere sahip olacaklar.

Çocuklar 12 yaşında cinsiyetçilik ve homofobiyi öğrenirken, 13 yaşında rızayı öğrenecekler. Eğitim Bakanı Sébastien Proulx, cinsel şiddet ve taciz üzerine bir söyleşide şunları söyledi:

“Bunun kolay bir konu olmadığını, bunların hassas sorular olduğunu biliyorum. Ama toplumsal sorulara, toplumsal cevaplar vermeliyiz ve biz de bunu yapacağız.”

Plan uygulandığında, British Columbia ve Ontario’daki bir milyon çocuk da benzer bir müfredatı takip edecek. Bu bölgelerde 2015’te cinsel eğitim müfredatında yapılan değişiklikten sonra ebeveynler çocuklarını okuldan almakla tehdit etmişlerdi.

Proulx, her yıl 5 ders saatinin bu derslere ayrılarak Quebec’teki cinsel saldırıları azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Quebec Başbakanı Philippe Couillard, CBC’ye değişimin belirli sınıflar yerine çeşitli aktiviteler sayesinde tüm eğitim yaşantısına yayılacağını söyledi.

“Quebecliler’in çoğunun bunu istediğini görüyorum. Bizim durduğumuz yer de budur.”

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin