Kanıtlandı: ART Varsa, HIV Korkusuna Yer Yok!

 Kanıtlandı: ART Varsa, HIV Korkusuna Yer Yok!
Digiqole ad

1,000’e yakın gay çift ile yapılan bir araştırmada, antiretroviral terapi (ART) gören HIV pozitif bireyden HIV negatif bireye virüs bulaşmadığı tespit edildi.

Lancet’te yayınlanan makaleye göre, araştırma 8 yıl sürdü.

Nasıl çalışıldı?

Araştırmada yer alan her katılımcı, 6-12 ayda bir gizlilik kapsamında anket doldurdu. Anketlerde kullanıcının cinsel hayatına dair sorulara yer verildi. Düzenli kontrollerle de partnerlerin kan değerleri incelendi.

Çiftlerin büyük bölümünün çalışma başladığında korunmadan sevişiyor olduğu belirtildi.

HIV pozitif katılımcılar ise ART sürecini aksatmadı. Sadece %5’lik bir kesimin çalışma süresince ART’sinde aksama olduğu tespit edildi.

HIV negatif erkeklerin üçte birinden fazlası korunmadan cinsel birliktelikte bulunduğunu doğrularken, hem HIV negatif hem de pozitif katılımcıların dörtte birinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara rastlandı.

Sonuç

8 yılın sonunda, sadece 15 HIV negatif erkeğe teşhis konuldu. Fakat bu erkeklere HIV’nin pozitif partnerlerinden bulaşmadığı doğrulandı.

Araştırmayı yürüten Prfesör Alison Rodger: “Sonuçlara bakacak olursak, HIV bulaşma tehlikesi ile karşı karşıya olan erkeklerin, ART olduğu sürece korkmasına gerek yok.”

“HIV’nin bulaşıcılığını kırabilir ve HIV’ye karşı kemikleşmiş önyargıları yıkabiliriz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

53 Paylaşımlar
Paylaş53
Tweetle
Paylaş
Pin