KANITLANDI: Eşcinsel Bir Arkadaş Sizi Daha İyi Biri Yapıyor

 KANITLANDI: Eşcinsel Bir Arkadaş Sizi Daha İyi Biri Yapıyor

Two best friends hugging, pointing finger each other and looking at camera with shocked face. Studio shot on orange background

Digiqole ad

Tek bir gay ya da lezbiyen arkadaş bile sizi daha iyi biri kılabilir. Pennsylvania State University tarafından yapılan araştırmaya göre, eşcinsel bir arkadaşa sahip bireylerin evlilik eşitliğine pozitif yaklaşımı 2006 ile 2010 arasında %45’ten %61’e çıkmış gözüküyor. 

Hiçbir kuir arkadaşı olmayanların ise, aynı periyotta %4’lük düşüş ile daha tahammülsüz hale geldiği belirtiliyor. 

Sosyoloji profesörü Daniel DellaPosta, sonuçların “alınabilecek en sıkı sonuçlar” olduğunu vurguluyor. Profesöre göre, kuir bireyler toplumda daha çok varlık gösterdikçe daha çok kabul edilecek. 

“Çok yüzeysel bir arkadaşlığınız varsa, seçici bir şekilde önyargıları destekleyen hareketlere odaklanabilirsiniz. Bu farkında olmadan bile yapılabilecek çok anlık bir hareket.”

“Fakat biraz daha derin bir bağlantı kurabilirseniz, tanıyabilirseniz, konuşabilirseniz… O zaman işlerin değiştiğini göreceksiniz.”

“‘Dışarıdan biri’ olarak değerlendirdiğiniz biriyle daha derin bir temasa geçtiğiniz an, önyargılarınızı kırmanız gerektiğini farkediyorsunuz.”

DellaPosta’nın çalışması sosyoloji dergisi Socius’ta yayınlandı ve sonuçlar LGBT hareketinin doğru yolda olduğunu gösteriyor. 

LGBT İstatistikleri adlı çalışmada, evlilik eşitliğini destekleyen insanların sayısında bariz bir artış gözleniyor. Mayıs’ta Gallup tarafından yapılan araştırmada Amerikalıların %67’sinin evlilik eşitliğini desteklediği saptanmıştı. 

Bu oran, son 20 yılın en yüksek desteği olarak kabul ediliyor. Gallup aynı araştırmayı 1996 yılında yaptığında, eşcinsel evliliğe nüfusun sadece %27’si destek vermişti. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin