Keanu Reeves, Matrix Serisinin Trans Alegorisine Sahip Olmasından Oldukça Memnun

 Keanu Reeves, Matrix Serisinin Trans Alegorisine Sahip Olmasından Oldukça Memnun
Digiqole ad

Ünlü oyuncu, “Lilly’nin bir adım öne çıkarak bunu bizimle paylaşması çok iyi oldu,” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Matrix’in tamamıyla ‘değişim’ üzerine ve transseksüel alegoriye sahip olduğu, filmin yönetmeni tarafından onaylandı. Keanu Reeves ise bu konuda olumlu düşüncelere sahip olduğunu belirtti.

Reeves, geçtiğimiz günlerde Yahoo Entertainment ile röportaj yaptı. Lilly Wachowski ve kız kardeşi Lana’nın yarattığı film serisinin, kız kardeşler tarafından ‘asıl anlamının’ açıklanmadan önce bunu bilmediğini söyledi. 

Lilly her ne kadar Reeves’e filmlerdeki trans hikayesinden derin bir şekilde bahsetmemiş olsa da oyuncu,

“Matrix filmlerinin çok içten olduğunu düşünüyorum. Filmin farklı versiyonları olsa bile birçoğunun aynı şekilde işleyeceğini düşünüyorum,” dedi.

Ayrıca oyuncu, “Lilly’nin bir adım öne çıkarak bunu bizimle paylaşması çok iyi oldu,” diye ekledi. 

Filmin yönetmeni Lilly ve Lana Wachowski, sırasıyla 2016 ve 2012 yılları olmak üzere transseksüel birer kadın olarak açıldı. Bunun ardından hayranlar ve eleştirmenler, film serisine biraz daha ‘trans gözüyle’ bakmaya ve yorumlamaya başladı. 

Netflix Film Club tarafından bu ayların başlarında yayınlanan bir videoda Lilly, filmin bu şekilde yorumlanması hakkında, “Filmin asıl mesajının bu olduğunun öğrenilmesine mutluyum,” dedi.

Film yapımcısı, serinin trans bireyler için bu kadar anlamlı bir hale gelmesini sevdiğini söyledi ve “Özellikle de sadece hayal ürünü ve dünya yaratmayla ilgili bilim kurgu dünyasında değişimden bahsettiğinde, transseksüel bireylere hitap ediyorsundur,” dedi.  

Matrix serisinin arkasındaki asıl mesajı anlamak isteyenler, Netflix’in detaylı bir biçimde paylaştığı ‘analiz’ tweetlerini okuyabilir.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

30 Paylaşımlar
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin