Dünya Haberler

Kenya, Cannes’da Gösterilmeye Hazırlanan Bir Lezbiyen Aşk Hikayesini Yasakladı

GMag
Yazar: GMag

Kenyalı yetkililer, ilk gösterimi yapılması için Cannes Film Festivali tarafından seçilen, iki lezbiyen hakkındaki bir filmi yasakladı.

Swahilice’de arkadaş anlamına gelen Rafiki filmi, birbirine aşık olan ve ülkenin homoseksüelliğe bakışıyla mücadele etmek zorunda kalan iki Kenyalı kızın hikayesini anlatıyor.

Filmin sinopsisi ise şöyle:

“Kena ve Ziki daha fazlasını istiyorlar. Aileleri arasındaki politik rekabete rağmen, kızlar direniyor ve yakın arkadaş olmaya, birbirlerini muhafazakar bir toplumda hayalleri için desteklemeye devam ediyorlar. Aralarında aşk filizlendiğinde, iki kız güvenlik ve mutluluk arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor.”

Film, prestijli festivalde gösterilecek ilk Kenya filmi. Uluslararası başarısına rağmen Kenya’da çok sevilmedi. Cuma günü, Kenya Film Değerlendirme Kurulu (KFCB) filmin ülkede yasaklandığını Twitter’dan açıkladı.

“Rafiki, Kenya Cumhuriyeti’nde dağıtılmayacak ve gösterilmeyecek. Filmi bulunduran birisi kanunu ihlal etmiş olacak.”

KFCB sözcüsü Nelly Muluka ekledi:

“Kültürümüz ve kanunlarımız, aileyi toplumun en temel yapı taşı kabul eder. Bu yüzden lezbiyen bir içeriğe Kenya’daki çocukların ulaşmasına izin veremeyiz.”

Filmin yönetmeni Wanuri Kahiu KFCB’nin kararını kınadı.

“Filmimiz Rafiki’nin Kenya’da yasaklandığını duyurmaktan çok üzgünüm. Yetişkin Kenyalıların yerel içerikleri izleyebilecek kadar olgun ve izanlı olduğunu düşünüyoruz ama bu hakları ellerinden alındı.”

Kahiu Reuters’a da konuştu:

“Gerçekten hayal kırıklığına uğradım çünkü Kenyalılar LGBT içeriği olan filmleri Netflix’te ve direkt kurul tarafından Kenya’da yayınlanmasına izin verilen filmleri izleyebiliyorlar. Yani toplumda zaten olan bir şeyle ilgilenen Kenyalı bir filmi yasaklamaları bir çelişki.”

Afrikalı ülkenin 5 yıldır başkanı olan Başkan Uhuru Kenyatta, eşcinsel olmanın Kenya kültüründe ‘kabullenemez’ ve ‘hoş görülemez’ olduğunu ve LGBT haklarının ülkesinde ‘önemsiz’ olduğunu söyledi.

CNN çalışanı Christiane Amanpour ile görüşlerini geçen Cuma paylaşan lider, LGBT hakları konusundaki duruşunun çok açık olmasını istediğini söyledi.

“Çok açık olmak istiyorum. Halka ve Kenya Cumhuriyeti’ne büyük bir önem arz etmeyen bir konuyla ilgilenmeyeceğim. Bu söylediğiniz gibi bir insan hakları konusu değil, bir toplum konusu. Bizim ülkemizle, bir toplum olarak kültürümüzle ilgili bir konu.”

Rafiki’nin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.


 

 

 

1 Yorum

Yorum Yaz

19 Paylaşımlar
+1
Paylaş19
Tweetle
Paylaş
Pin