Haberler Sinema

Kenya, Lezbiyen Filmi ‘Rafiki’nin Yayın Yasağını Oscar Alabilsin Diye Kaldırdı

GMag
Yazar: GMag

Kenya anayasa mahkemesi, hükümetin lezbiyen filmi Rafiki’ye uyguladığı engeli, Oscar töreni jürisine gönderilebilmesi için kaldırdı. 

Yönetmenliğini Wanuri Kahiu’nun yaptığı film, Kenya Film Sınıflandırma Yönetimi (KFCB) tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile yasaklanmıştı.

KFCB Twitter’da şu açıklamayı yapmıştı:

“Rafiki Kenya Cumhuriyeti sınırları içinde gösterilmemeli. Filmi bulunduran kişiler anayasayı ihlal etmiş kabul edilecektir.”

Film anavatanında yasaklanmasına rağmen, dünyanın çeşitli yerlerinde gösterimde. Bunların arasında Cannes film festivali gibi üst seviye platformlar da bulunuyor.

Oscar’da, “En iyi yabancı dil filmi” kategorisine aday olmak için filminin maruz kaldığı engele dava açan Kahiu, geçtiğimiz Cuma zafere ulaştı.

Her ne kadar yasak geçici bir süreliğine kaldırılacak olsa da, bunu LGBT zaferi olarak kabul etmek hiç de isabetsiz olmaz. Yargıç Wilfrida Okwany’nin mahkemedeki ifadesi ise kısa ve net:

“Kenya toplumunun bir filmden etkilenecek kadar zayıf bir yapısı olduğunu düşünmüyorum.”

“Dünya’da eşcinsellik Rafiki ile başlamadı.”

Kahiu’nun avukatı Dudley Ochiel ise sonucu, “özgür ifadenin ve sanatçı ruhun bir zaferi” olarak niteliyor.

Ülkenin bugünlerdeki esas tartışma konusu ise, tıpkı Hindistan’da olduğu gibi uzun yıllar öncesinden kalan ve homoseksüelliği yasadışı kılan kanunun kaldırıl kaldırılmaması.

Başbakan Uhuru Kenyatta geçtiğimiz Nisan ayında eşcinselliğe dair, “Kabul edilemez”, “Hoşgörülemez” gibi saçma yorumlarının yanısıra, LGBT hakları için ise, “anlamsız” ifadesini kullanmıştı.

Ne diyelim, umuyoruz akıllanır.

Yorum Yaz

17 Paylaşımlar
+1
Paylaş17
Tweetle
Paylaş
Pin