Editörün Seçtikleri

Kıskançlıkla Baş Etmenin 10 Yolu

GMag
Yazar: GMag

Herkes kıskanır. Özellikle birinden gerçekten hoşlanıyorsanız, ilişkilerde kıskanmak normal ve doğaldır. Ancak kıskançlık çoğu zaman ilişkileri sonlandırabilir ve kıskançlık; güvensiz, mantıksız ve kontrol manyağı gibi görünmemize sebep olabilir. Partnerinizin eski sevgilisine, fazla yakın bir arkadaşına veya rastgele yakışıklı birine karşı hissedebileceğiniz kıskançlığın yenmenin 10 yolu;

1- Kendi hayatınızı düşünün

Kıskanç olduğumuzda öfke sizi kör edebilir. Bu körlüğün bir parçası olarak, bazen kendi eylemlerinizi unutuyor olabilirsiniz. Partneriniz yaptığı için çok sinirlendiğiniz şeyi siz de farkında olmadan yapıyor olabilirsiniz. Bazen kıskançlık krizlerine girmeden önce kendi davranışlarınızı süzgeçten geçirmek faydalı olacaktır.

2- Sizi güvensiz hissettiren konuları bulun

Bir kişinin sizi kıskandırmasının bir nedeni vardır. Mesela muhteşem saçları mı var da sizi endişelendiriyor? Partnerinizle birlikte büyüdüler ve bu yüzden asla yeniden oluşturamayacağınız çok sayıda hatıraya mı sahipler? Neden birisini kıskandığımızı anladığımızda, bu duyguların üstesinden gelmek çok daha kolay olur.

3- Vücut egzersizleri yapın

Spor yapmak, size iki şekilde faydalı olacaktır. Birincisi; spor salonuna gitmek kendinizi daha seksi hissettirir ve kendiniz hakkında daha olumlu şeyler düşünürsünüz. İkincisi; spor yapmak bize, vücudumuzun kendi başına ürettiği güzel doğal uyuşturucular olan ve iyi hissettiren endorfinler hormonu salgılatır.

4- Sosyal medyadan uzak durun

Sosyal medya, kafanızda gerçek olmayan durumları yaratarak sizi çıldırmanıza neden olabilir. Örneğin, partnerinizin eski sevgilisiyle bir fotoğrafını görebilir ve noktaları birleştirmeye başlayabilir ve bu zamanları özlediklerini düşünebilirsiniz. Herkes en iyi anlarını ve filtrelenmiş fotoğraflarını sosyal medyada sunar. Yani takip etmeyi bırakın. Gördüğünüz gerçek değil ve sadece sizi daha kötü hissettirecek.

5- Partnerinizle konuşun

Kıskançlıktan bahsetmek zor olabilir çünkü insanlar kendini savunmaya eğilimlidir. Eğer bir şey sizi kıskandırıyorsa, partnerinizle konuşun, böylece aklınızda soru işaretleri olmaz. Ama bu konuşmayı yapıcı bir ifadeyle “Ben hissediyorum” ifadelerini kullanarak yapın. Şöyle bir şey deneyebilirsiniz;

“Arkadaşın … ile benimle birlikte olduğundan daha fazla zaman geçiriyormuşsun gibi hissediyorum ve kendimi güvensiz hissettirdiğini itiraf ediyorum, bu yüzden senin ilişkin hakkında konuşmayı çok isterim bu sayede kıskanç olmak yerine bu dostluğun destekçisi olabilirim.”

6- Kıskançlığınızın, verdiğiniz değeri ne kadar yansıttığını düşünün

Kıskançlık asla eğlenceli değildir ya da size iyi bir görünüm sağlamaz, ama sadece önemsediğimiz ilişkilerde kıskançlık yaparız. Öyleyse, iyi yanından düşünecek olursak, partnerinizin yaptığı bir şey hakkında kıskançlık hissediyorsanız, tebrikler, gerçekten bir kez hoşlandığınız biriyle birliktesiniz.

7- Duygularınız yerine, mantığınızla hareket edin

Aşık olduğumuzda, hayvani duyguların bizi devralmasına ve sadece duygulara bağlı kalmasına izin vermek kolay olabilir. Bu kulağa hoş gelebilir, ancak bazen iş gibi ilişkileri düşünmek ve beyninizi kullanmak zorundasınızdır. Uzun vadede başarılı olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise, o zaman saf duyguyu kullanarak çatışmak yerine stratejik olarak durun ve düşünün. Kıskanç olmak için gerçekten bir nedeniniz var mı? Savaşmaya değer mi? Ve eğer bir sorun varsa, ilişkinizi korumak için bunu tartışmanın en sağlıklı yolu nedir?

8- Kıskandığınız insan için güzel şeyler yapın

İnanın, yapmak istediğiniz en son şey, eşinizin bir zamanlar birlikte yaşadığı ve şu an iyi arkadaş oldukları eski sevgilisine iyi davranmak olabilir. Ancak onun için önemliyse, sizin için de önemli bir kişi haline gelebiliyor eski sevgililer. Sevmeseniz bile en azından tolere etmeniz gerekecek. Arkadaşlarınızı kendinize yakın, düşmanlarınızı ise daha yakınınızda tutmanız gerekiyor. Instagram postlarından birini beğenmek kadar basit olsa bile, kıskandığınız kişiye iyi niyetli davranmayı düşünün. Hatta aslında bir arkadaş edinebilir ve bu kişinin bir tehdit olmadığını ve partnerinizin hayatlarında neden onları istediğini anlayabilirsiniz.

9- İlişkinizdeki bütün güzel şeyleri göz önünde bulundurun

Sevişmeleriniz ateşli mi? Birbirinizin en karanlık sırlarını biliyor ve hala birbirinizi seviyor musunuz? Bunu kanıtlamak için güzel tatil anılarınız ve çarpıcı fotoğraflarınız var mı? Yaşanılan güzel şeyleri düşünmek, ilişkilerde kıskançlıktan kurtulmak için son derece faydalı olabilir, çünkü bunlar sizi kötü şeylere odaklanmaktansa iyi şeylere odaklanmaya iter.

10- Ne kadar olağanüstü olduğunuzu hatırlayın

Partnerin sana sahip olduğu için şanslı ve açıkçası, onlarsız da iyi olabilirsin. Hayatında sahip olduğunuz tüm dikkat ve başarıları kıskanıyor olmalılar, çünkü siz harikasınız. Bazen kıskançlık için en iyi çare sağlıklı dozdaki bir özgüven olabilir.

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin