fbpx   .  

‘Kısmetse’ Türk Kadınını Döveceğiz!

Çoğu zaman gerçekten ‘bazı’ şeyleri anlamakta güçlük çekiyorum. Ya benim algım da ve düşüncelerimde büyük problemler var, ya gerçekten insanlar tuhaf! Kendime ait olan bu ‘alanı’ insanları kırmak, eleştirmek, kötü şeyler söylemek için kullanmaktan çekiniyorum. Önceliğimde asla bu yönde olmadı. Lakin uzun zamandır yine yazmak istediğim, evde ‘ya sabır’ naraları çekerek sabrettiğim, sinir krizine girdiğim bu ‘önemli’ olayı yazmak bana şart oldu.

Öğle kuşağında yayınlanan çoğu program, hatta yarısından fazlası çöp! Manasız, kötü, sevimsiz. Evet herkesin izlediği, beğendiği, takip edip, zirveye çıkardığı diziler, yarışma programları vs olabilir. Saygımız sonsuz. Ama artık yetmedi mi be! Ama ne olur el insaf be!

Bu ülkede günde ortalama 5 kadın öldürülüyor, tanıştığınız, selamlaştığınız, tanıdığınız hatta en yakınınız, yakınlarınız; Anneniz, halanız, teyzeniz, ablanız, kız kardeşiniz psikolojik ve fiziksel tacize uğruyor, baskı altında yaşıyor ve çoğu zaman susturuluyor!

 

ÖLDÜRÜLÜYOR!

Bunu bilmeyen, veya hala idrak edememiş insanlar var görüyorum! Nerede görüyorum? İşte bu hadsiz ve boş, çer çöp öğle kuşağı programlarında;

Peki Neler Oluyor Bu Programlarda

  • Kendini bilmez birçok erkek, sinirlendiği anda (aman sinirlendirmeyelim arkadaşı) tartıştığı kadına el kol hareketleri ile inanın aynen şöyle diyor; ‘Bak benim canımı sıkma, bak beni delirtme haaa’
  • Başka bir densiz ‘Kadın yaparsa ben haydi haydi yaparım’ diyor.
  • Bir diğeri başka bir şey diyor, (eğer bir 20 dakikanızı ayırırsanız, benim gördüğüm, bulduğum ve ortaya çıkardığımdan çok daha fazlasını bulursunuz emin olun)

Sunucuları anlıyorum, anlamaya çalışıyorum. Bu yaşadığımız yüzyılda para en güzel şey, ah pek güzel şey. Tabii ki susacaklar, ve buna bir dur demeyecekler (kadın olmalarına rağmen!) ama bari siz yapmayın yapımcılar, kanal yöneticileri. Lütfen rica edeceğim. Buna izin vermeseniz artık?

Bu ataerkil yapıya, söylemlere, seksist ayrımcılığa, kadını milyonların önünde ezmeye, alçaltmaya, küçük düşürmeye;

DUR DEYİN!

  • Erkeklere, ‘böyle davranabilirsiniz, bakın biz bunu milyonların önünde yapıyoruz bir şey olmuyor, gördünüz mü’ demekten;
  • Okumak isteyen, hayatını kendi ayakları üzerine kurmak isteyen, hayalleri olan genç kızlarımıza ‘kapatın çenenizi, kadın/kız dediğin 24’ünde evlenir, kayınvalidesinin hizmetçisi olur’u söylemekten;
  • Eşini döven, dövmeye meyili olan, şiddet yanlısı, erkekleri ‘gaza getirmek’ten 
  • Kadının suskun olmasının, hakkını aramamasının, sesini çıkarmaması gerektiğinin altını kötü bir şekilde çizmekten;

VAZGEÇİN!! OLUR MU?!

Siz iştahla paralarınızı saymak yerine, biraz vicdan muhasebesi yaparsanız, sizin için ‘önemsiz ve ufak’ olan bu adımlar, bu ülkede yaşayan, yaşamaya çalışan kadınlar için inanın çok önemli.

Türkiye’de kadının adı yok demekten biz bıktık usandık. Siz ataerkil sisteme destek vermekten utanmadınız.

Lütfen ya.

.

Fotoğraf: Huri Kiriş

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.