Kocasının Eşcinsel Olduğunu Öğrenen Kadın, 600 Bin Dolarlık Dava Açtı!

 Kocasının Eşcinsel Olduğunu Öğrenen Kadın, 600 Bin Dolarlık Dava Açtı!
Digiqole ad

Eski kocasının heteroseksüel olduğu konusunda yalan söylediğini iddia eden kadın, “duygusal acı” ve “psikolojik travma” yaşadığını öne sürerek kocasından 600 bin dolar istiyor.

Güney Afrika Cape Town’da yaşayan isimsiz bir kadın, evliliklerinin 6. yıl dönümünden önce eşcinsel olduğunu açıklayan kocasına dava açtı.

Duygusal acı, psikolojik travma ve gelir kaybını öne sürerek, 9 milyon Afrikan Randı (yaklaşık 600 bin dolar) talep etti. Ama şimdilik başarısız olmuş gibi görünüyor.

Hakim Mark Sher, kadının “olağanüstü tazminat talebinin” iddiaya göre kocasının kendisini heteroseksüel olarak tanıtıp karşı cinsten biriyle evlenip çocuk sahibi olmak isteyerek “yanlış temsil etmesine” dayandığını söyledi.

Kocası eşcinsel olduğunu söyledikten sonra çift, bir daha “karı koca olarak” birlikte yaşamadı.

Hâkim Sher’in dediğine göre kadın, 368 sayfalık “özet” dosyalamasında, eski kocasının “son derece özel ve kişisel iletişiminin” açık ayrıntılarını “ifşa etti”. Bunlar arasında internet geçmişi, WhatsApp sohbetleri ve bir rahiple arasında geçen konuşmaları da dahil.

Hâkim, kadının uzun belgesini “sürecin kötüye kullanılması” ve “uygunluktan uzak” olarak nitelendirmenin yanı sıra, bu belgede “meşhur mutfak lavabosu” gibi bütün ayrıntıların tek amacının kocasının üzerine “şüphe çekmek” olduğunu, ve bu ayrıntıların neden 600 bin dolar alması gerektiğini açıklamadığını söyledi.

Yargıç Sher, “Bütün bu durumlar her boyutuyla göz önünde bulundurulduğunda bile talep edilen meblağ aşırı görünüyor.” Dedi.

Kadının avukatı hakimin kararına itiraz edecek olsa da, bu davada homofobinin hem heteroseksüel hem de LGBT’leri nasıl yaraladığını görebiliyoruz.

Güney Afrika 2016’da eşcinsel evliliği yasallaştırmış olsa da araştırmalara göre halkın %72’si eşcinsel evliliği “ahlaki açıdan yanlış” olarak değerlendiriyor. Bu şekildeki bulunan toplumsal kınama, nefret ve ayrımcılık, LGBT’leri karşı cinsten bireylerle evlenmeye zorlayabileceğini gösteriyor. 

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Kadına hak vermek lazım hayatından 6 sene çalmıs da 600 bin dolar nedir :d

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

92 Paylaşımlar
Paylaş92
Tweetle
Paylaş
Pin