Korona Virüsü Yüzünden Neredeyse Sevgilisini Kaybeden Adam Uyardı: Herkes Korkmalı!

 Korona Virüsü Yüzünden Neredeyse Sevgilisini Kaybeden Adam Uyardı: Herkes Korkmalı!
Digiqole ad

Sevgilisinin korona virüsle mücadelesine tanık olan eşcinsel bir adam, hikayesini “Herkes korkmalı” diyerek paylaştı.

Brian Zupanic on yıllık sevgilisi John Giarratano ile New York’ta yaşıyor. Daha önceden kalma sağlık problemleri bulunmayan ve 42 yaşında olan Giarratano, başlangıçta korona virüse yakalanmayacağını düşünüyordu. Fakat 6 Mart tarihinde beklenmedik bir şekilde ateşi çıktı ve sevgilisi Zupanic bazı şeylerin yolunda gitmediğini anladı.

Zupanick, PIX11 ile röportajında, “Öksürmüyordu. Nefes almakta zorluk çekmiyordu,” diye anlattı.

Giarratano’nun ateşi üç gün sonra 38 dereceye kadar çıktı ve çift endişelenmeye başladı. Giarratano bu noktada hala nefes almakta zorluk çekmiyordu. Fakat çok geçmeden durumu kötüleşti ve 12 Mart tarihinde çift, yoğun bakıma gitti. O gün öğleden sonra Giarratano öksürmeye başladı ve nefes alması zorlaştı.

Zupanick, People ile röportajında, “Ertesi günü beni arayıp ‘Çok korkuyorum, neredeyse hiç nefes alamıyorum,’ dedi,” diye açıkladı.

“Çok geçmeden hastane kapatıldı ve hastaneye ziyaretçi alınmamaya başladı. Bu noktada John daha da kötüleşti ve nefes alamamaya başladı. Her şey çok çabuk gelişti. Beni aradı. Konuşmaya çalışsa da nefes alamıyordu. Kelimeleri bile söyleyemiyordu. Sadece ‘Nefes alamıyorum. Doktor burada. Yoğun bakım ünitesinde.’ dedi ve telefonu kapattı.”

Giarratano daha sonra Mt Sinai Hastanesi’ne nakledildi ve 13 Mart tarihinde olduğu korona virüs testi pozitif çıktı. Giarratano’nun durumu gittikçe kötüleşince antiviral tedaviye başlandı. Zupanick,

“Bir noktadan sonra artık seçeneğimiz kalmıyordu ve sağlık durumu gittikçe kötüleşiyordu,” dedi.

Girratano’nun pozitif olduğunu öğrendikten sonra Remdesivir isimli yeni bir antiviral tedaviye başlandı. Bu tedavi aslında Ebola için geliştirilmişti. Girratano’nun durumu başta kritik olsa da daha sonra düzelmeye başladı.

Geçtiğimiz gün ise Giarratano suni solunum cihazından kurtuldu. Artık durumu eskisi gibi kötü değil.

Zupanick ise artık korona virüsün ‘dikkate alınması ve herkesin korkması gerektiği bir salgın’ olduğuna dair herkesi uyarmayı görev edindi.

“İnsanlar durum kötüye gittiğinde aile üyelerini bile göremeyeceklerinin farkında değiller. Bunun hayali bile beni üzmeye yetiyor. Yaşadıklarımız kabus gibiydi.” 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

31 Paylaşımlar
Paylaş31
Tweetle
Paylaş
Pin