fbpx   .  

Kristen Stewart: LGBTİ+ Filmleri Kimlik ve Cinsellik Dışındaki Sorunları da Ele Almalı 

Kristen Stewart daha fazla LGBTİ+ filminin kimlik merkezli olmayan hikayeleri keşfetmesi çağrısında bulundu. 

Oscar adayı yetenekli oyuncu 18 Şubat’ta Berlin Film Festivali’nde yeni filmi Love Lies Bleeding için düzenlenen bir tartışma paneline katıldı.

Yönetmenliğini Rose Glass’ın üstlendiği ve senaryo yazarlığını da Weronika Tofilska ile paylaştığı A24 yapımı gerilim filmi “elektrikli yeni bir aşk hikayesi” olarak tanımlanıyor.

 

Filmin sinopsisi şöyle: “Münzevi spor salonu yöneticisi Lou (Stewart), hayallerinin peşinden Vegas’a giden hırslı vücut geliştirmeci Jackie’ye (O’Brian) aşık olur. Ancak aşkları şiddeti ateşler ve onları Lou’nun suçlu ailesinin ağının derinliklerine çeker.”

Stewart, şimdiden büyük beğeni toplayan Love Lies Bleeding’i değerlendirirken, filmin diğer LGBTİ+ projelerinden ne kadar farklı olduğunu anlattı. 

Variety’nin haberine göre, “Normalde dinlemediğimiz, normalde bakmadığımız kişi, sanki onun (Glass’ın) filminde ön planda ve merkezdeymiş gibi,” diye açıkladı.

Crimes of the Future yıldızı ayrıca bu fırsatı kullanarak daha fazla LGBTİ+ filminin yalnızca kimlik ve cinselliğe odaklanmayan çeşitli hikayeler içermesi çağrısında bulundu. 

“Bence herkese nasıl hissetmesi gerektiğini söylediğimiz ve birbirimizin sırtını sıvazladığımız ve marjinal seslere ve sadece bu konuda konuşmalarına izin verdiğimiz şeyi yapmaya devam edemeyiz” dedi.

“Kuir filmlerin sadece bu kadar belirgin olduğu dönem bitti, sona erdi. Belki olmaya devam edecekler ama bence bu, hepimizin nasıl ilerlediğinin bir göstergesi.”

Stewart, 2020 yapımı Happiest Season gibi ticari/ana akım kuir filmler yapmaya yabancı olmasa da, şu anda ilgi alanının genellikle göz ardı edilen kuir hikayeleri anlatmak olduğunu itiraf etti.

“Kenara itilmiş bakış açılarını ortaya çıkarma ve bunu tamamen kenara itilmelerinin nedenleriyle değil, gerçek deneyimleriyle yapma fikrine gerçekten ilgi duyuyorum” diye devam etti. 

“Neyi sevdikleri, arzuları, nereden geldikleri, nereye gitmek istedikleri. Ve sonra her zaman bir sabun kutusunun üzerinde durmak ve herkesin sözcüsü olmak zorunda hissetmemek.” 

Stewarts’ın son yorumları, oyunculuğu bırakmakla tehdit etmesinden birkaç hafta sonra geldi.

Sundance Film Festivali’ne katılan Alacakaranlık yıldızı, Lidia Yuknavitch’in 2011 tarihli anı kitabı The Chronology of Water’ın film uyarlamasını hayata geçirmenin zorluklarını tartışırken Variety’ye şunları söyledi; 

“Başka biri için çalışmadan önce bu filmi yapacağım. Evet, bu lanet işi bırakacağım. Bu filmi yapana kadar başka bir film yapmayacağım. Bunu size kesinlikle söyleyeceğim. Sanırım bu her şeyi yoluna koyacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.