Kuir Kıbrıs Derneği Hande Kader İçin Dayanışma Mesajı Yayınladı

 Kuir Kıbrıs Derneği Hande Kader İçin Dayanışma Mesajı Yayınladı
Digiqole ad

“Hande Kader, Türkiye’de tecavüze uğrayıp bedeni yakılarak birçok trans birey gibi nefret cinayetine kurban giden trans kadınlardan sadece biri. 12 Ağustos günü İstanbul Zekeriyaköy’de cesedi yakılmış halde bulunduğunda kimileri için bu vahşet, haber değeri bile taşımadı.”

“Trans bireyler küçük yaşlardan itibaren toplumda ayrımcılığa uğrayıp nefret söylemlerine maruz kalmakta, aileden gelen baskılar, eğitim hayatında yaşanan sıkıntılar, iş bulamama, toplum tarafından dışlanma ve daha birçok ayrımcılık nedeniyle çoğu zaman intihara sürüklenmekte ya da öldürülmektedirler.”

“Kıbrıs’ta ise bu durum kendini sivil ölümle göstermekte; trans bireylerin toplumdaki varlıkları tıpkı eşcinseller, biseksüeller ve interseksler gibi hiçe sayılmakta birçok yasal haklarına erişim kısıtlanmaktadır. Başta birçok sivil toplum örgütü olmak üzere toplumun geniş bir kesimi bu ölümle ilgili sessiz kalarak trans cinayetlerini meşrulaştırmaktadır.”

trans-kadin-yakilarak-katledildi_65b09

“Oysa Hande Kader birçok eylemde hak mücadelesi vermiş ve kısa bir süre önce de İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gösteri ve yürüyüş haklarına müdahale eden polise karşı direnmiş cesur bir kadındı. Hande sadece kendi için değil tüm ezilenlerin sesi olmak için bir hayat sürdü.”

“Şimdi bizler öldürülen arkadaşımızın katillerinin bulunması ve Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslere (LGBTİ) karşı işlenen nefret söylemlerine ve cinayetlerine dur demek için sesimizi her zaman olduğundan daha çok çıkarıp insanca yaşama hakkımızı talep etmeliyiz. Trans cinayetleri politiktir ve son bulana kadar da mücadeleye devam edeceğiz!”

Kaynak: Kaos GL

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin