Kuzey İrlanda’da Yer Gök İnliyor! Evlilik Eşitliği İçin Oylar Verilecek!

 Kuzey İrlanda’da Yer Gök İnliyor! Evlilik Eşitliği İçin Oylar Verilecek!
Digiqole ad

Yarın bir mahkemenin, Kuzey İrlanda’da evlilik eşitliği konusunda bir yargıya varması bekleniyor.

Kuzey İrlanda şu an için Birleşik Krallık ‘ta eşcinsel evliliğin yasak olduğu ve diğer bölgelerde yapılmış olan eşcinsel evliliklerin de tanınmadığı tek bölge.

Bölgenin intikal eden meclisi tarafından bir süredir askıya alınan bu konu, evlilik haklarının mahkemelerce güvence altına alınmasını umut eden çiftlerin çoklu yasal mücadelelerinin ana maddesi olmuştu.

Sayın Yargıç O’Hara tarafından neredeyse iki yıldır incelenmekte olan iki ayrı davanın sonucu olarak, bu konuda yarın Belfast Yüksek Mahkemesi’nde bir karara varılması bekleniyor.

Eş zamanlı karara varılacak bu iki dava da, yasal olarak evliliklerinin tanınmasını isteyen eşcinsel çiftleri kapsıyor.

Davaların biri, Kuzey İrlanda Meclisi’nin Kuzey İrlanda’da eşcinsel evliliğin yürürlüğe konmasına verdiği ret kararına itiraz için açıldı.

2015 yılında Meclis üyelerinin çoğunluğu evlilikte eşitlik için oy kullanmış olsa da aşırı muhafazakar Demokratik İttihatçı Parti, bu konudaki tüm yürürlükleri veto etmek için ‘kaygı dilekçesi’ni kullandı.

Güç-paylaşımı ilkesindeki çöküntü ve askıya alma sürecinin devam ettirilmesi sebebiyle Meclis şu anda hizmet veremiyor.

İkinci dava ise Kuzey İrlanda vatandaşları için evlenmeden birlikte yaşamaya ‘indirgenen’, İngiltere ve Galler’deki eşcinsel evlilikleri kapsıyor.

İtiraz talebi, 2014 yılında İngiltere’de evlenmiş, şu anda Kuzey İrlanda’da ikamet eden bir çiftten geldi.

Davalar üç şekilde sonuçlanabilir.

Her iki davada da verilecek olumlu bir karar evlilik eşitliği konusunda Kuzey İrlanda’ya yol gösterebilir, öte yandan yalnızca ikinci dava için verilecek olumlu bir karar ise Kuzey İrlanda’da evliliklere direkt olarak izin vermeden, başka yerde yapılan evliliklerin Kuzey İrlanda tarafından tanınmasına imkan sağlayabilir.

İki dava için de olumsuz bir karar verilirse karar Meclis’e kalır.

İkinci davadaki çiftlerin avukatı olan Ciaran Moynagh şöyle konuştu: “Bu çift evlilik yeminlerini etti çünkü evlilikle bağdaştırılan geleneksel değerlere inanıyorlar.

Onlar evliliği, bağlılığın nihai göstergesi ve aile kurmak için en uygun temel olarak görüyor. Evliliği çiftlerin bir evde birlikte yaşadığı bir ilişkiye indirgemek onlar için bu yüzden sinir bozucu.”

İngiltere başbakanı Theresa May geçtiğimiz günlerde, PinkNews için yazdığı bir makalede eşcinsel evlilik konusundaki kişisel desteğini dile getirmişti.

Theresa May makalesinde konuyu şöyle onayladı:

“Tüm İngiltere vatandaşlarının, özgürlüklerin ve korunmanın tamamıyla keyfini çıkarmalarını istiyorum. Bu evlilik eşitliğini de kapsıyor, zira cinsel kimliği ne olursa olsun evlilik herkes içindir.

 Bu, devreden Kuzey İrlanda hükümetinin meselesi olsa da bu konudaki tavrımı koruyacağım, bana göre Kuzey İrlanda’da yaşayan LGBT bireyler Birleşik Kralık’ın geri kalanındaki insanlarla aynı haklara sahip olmalı.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin