fbpx   .  

Lewis Hamilton LGBTİ+ Hakları Konusunda Geri Adım Atmadı ve Gökkuşağı Kaskıyla Yarışı Kazandı

İngiliz Formula 1 pilotu Lewis Hamilton, haftasonu Suudi Arabistan Grand Prix’sini kazanırken LGBTİ+ topluluğuyla dayanışma sergilediği için topluluk tarafından övüldü.

Formula 1 tarihinin en başarılı sürücüsü, 5 Aralık Pazar günü yarışta rakibi Max Verstappen’i yenerek birinci olduğunda gökkuşağı işlemeli kaskını takıyordu. Hamilton ayrıca Kasım ayında Katar’da gerçekleştirilen Grand Prix’de de kaskı taktı ve kazandı.

 

Hamilton, olaydan önce Suudi Arabistan’ın LGBTİ+ hakları konusundaki siciline karşı da tepkili şekilde konuşmuştu,

“Herkesin eşit haklara, ifade özgürlüğüne ve hareket özgürlüğüne sahip olması gerektiğine inanıyorum.”

Hamilton’ın Suudi Arabistan’daki galibiyetinden sonra  futbol yorumcusu Gary Lineker, “olağanüstü performans ve zafer” ifadeleriyle bir tweet attı ve “Onu (Hamilton) gökkuşağı kaskını takarken görmek harika” dedi.

Bir başka Twitter kullanıcısı Hamilton’ı “cesur ve korkusuz” olarak nitelendirirken, bir diğeri Suudi Arabistan gibi bir ülkedeki zaferin “büyük bir olay” olduğunu söyledi.

Başka bir kişi, “Bu Onur bayrağı kaskı benim ve diğer birçok insan için çok şey ifade ediyor. Teşekkürler dostum” dedi.

Orta Doğu ülkesinde eşcinsel ilişkiler halen suç sayılıyor, hapis ve kırbaç gibi cezalarla cezalandırılıyor. Eşcinsel evlilik tamamen yasa dışı ve LGBTİ+ bireylere karşı ayrımcılık söz konusu olduğunda çok az koruyucu yasa var.

Grand Prix Şampiyonası’nın ana yarışı 12 Aralık’ta Abu Dabi’de gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.