fbpx   .  

Halle Berry’nin Yeni Siyahi Lezbiyen Aşk Hikayesini Anlatan Filmi Hayal Kırıklığına Uğrattı

Şu anda Netflix’in ilk 10’unda trend olan Bruised, Hollywood efsanesi Halle Berry tarafından yönetilen ve merakla beklenen kadın liderliğinde çekilmiş bir film. UFC nesli için Rocky Balboa hikayesini, dövüş sporu olarak boks değil ama MMA ile yeniden işliyor.

Berry’nin canlandırdığı Jackie Justice, hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi olarak ringden kaçmasına neden olan kariyerini bitiren bir mücadeledeki başarısızlığının peşini bırakmayan, sorunlu eski bir UFC şampiyonu.

 

Adalet, dövüş günlerini geride bırakmak ve alçakgönüllü yenilgisinin utancını gömmek istemesine rağmen, hayat beklenmedik bir hal aldığında, kendisini bir kez daha savaş alanına çekilmiş şekilde bulur. Babasının ölümünün ardından yabancılaşmış küçük oğlunun gelişi her şeyi değiştirir.

Netflix, dağıtım haklarını elde etmek için tahmini 20 milyon dolar harcayacak kadar filme inansa da, eleştirmenler daha az ikna olmuş durumda. Bruised, aşırı yorgun boks filmi kinayelerini yeniden canlandırdığı ve çok fazla ağır temayı üstlendiği için eleştirildi.

Bruised gerçekten de cesur bir film. Madde bağımlılığından çocuklara yönelik cinsel istismara, aile içi şiddete ve cinayete kadar, duygusal olarak işlenen ağır çok tema var. Berry ve senarist Michelle Rosenfarb’a adil olmak gerekirse, filmin yoksulluk ve sosyoekonomik ihmal nedeniyle bazılarının maruz kaldığı sert koşulları göz önüne sermekten çekinmediği söylenebilir.

Bruised’in en büyük günahının aşırıya kaçmak oluğunu düşünüyor iseniz bile, eleştirmenlerin hemfikir olduğu bir şey var: Sheila Atim’in Jackie’nin antrenörü ve kuir aşığı Buddhakhan olarak sergilediği inanılmaz performansı. The Guardian, Uganda doğumlu İngiliz aktrisi filmin “kurtarıcı zarafeti” olarak adlandırdı.

İki kadın arasındaki duygusal ve cinsel yakınlığın filmde daha fazla yer kaplamaması çok yazık. Ara sıra, kadınların tutkularına teslim olduğu anlara dair kesitler var: bir sahnede ikisi MMA hareketlerini uygularken birbirlerinin üzerine düşerler, başka bir sahnede romantizm dolu bir akşam yemeği yerler. Jackie’nin, Buddhakhan’ın “her şeyi doğru yaptığını” itiraf ettiği açıklamalar da bu performansı ayrıca önemli yapıyor.

Aşk ilişkisi bu kadar kısa ömürlü olmasaydı, bu kısıtlı sahneler bir şekilde tatmin edici olurdu. Maalesef ikilinin ilişkisi, filmin ana karakterinin ilişkiye kendini hazır hissetmemesinden dolayı son buluyor. Bu sinir bozucu bir anti-doruk noktası. Kuir-Siyahi izleyici için zahmetli bir birikime rağmen eziyet görmüş gibi bir his bırakıyor. Görünüşe göre ayrılık, Jackie’nin şeytanlarıyla yüzleşebildiği ve korkularını bir kez olsun kendi başına bastırabildiğine dair daha geniş anlatının altını çizmek için var. Ancak Kuir-Siyahilik ilişkisi, kısacık bir ara konudan çok daha fazlası olabilirdi.

Ağır mecazlarla dolu bu film daha taze, daha incelikli karakter katmanları ve hikaye anlatımı getirme potansiyeline sahipti. Hepimiz Rocky’yi gördük ama Rocky’nin Rafiki ile tanıştığını hiç görmedik. Aşk ilişkisinin olgunlaşmasına izin verilmiş olsaydı, Bruised’e yapılan eleştiriler ve eleştirel karşılama çok farklı olabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.