Haberler Sağlık

Lezbiyen ve Biseksüel Kadınlar Ruh Sağlığı Hizmeti Alabilmek İçin Mücadele Ediyorlar!

GMag
Yazar: GMag

Yapılan yeni bir çalışma; kuir kadınların ruh sağlığı hizmetleri ve bağımlılıkla mücadele hizmetleri alamadıklarını ortaya çıkardı.

BJGP Open Journal dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; Avustralyalı lezbiyen kadınlar, bağımlılık ya da ruhsal sağlık problemleri ile mücadele ederken profesyonel yardım alma olasılıkları daha düşük. Çalışmaya 500’ün üzerinde kadın dahil edildi ve bunların %41.1’i aslında ruh sağlığı veya bağımlılık konularında profesyonel yardım alan kişilerdi. Aralarında temsil edilen en büyük demografik yaş ise 18–25 yaş aralığıydı.

LGBT kapsayıcı doktorlar ve tedavi arayan kadınlar arasında ise ilginç bir ilişki bulundu. Araştırma, doktora giden ve LGBT topluluğuyla bir bağlantı olduğunu düşünen kadınların da tedavi arama olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirledi. Bu durumda, bir doktorun katılımı ve LGBT kimliği bilgisi ve bunun sağlık hizmetlerine erişimini nasıl etkilediği genel olarak “daha sağlıklı kadınlar” anlamına gelebilir.

Melbourne Üniversitesi profesörü Ruth McNair, bunun kısmen sağlık profesyonelleri tarafından ayrımcılığa uğrama korkusundan kaynaklandığını belirtti:

“Ayrımcılığa uğrayan ve uyuşturucu veya alkol kullanımının altında yatan nedenlerden biri olan insanlar için daha da önemli. Lezbiyen kadınlar, heteroseksüel kadınlardan daha fazla sorunlu içmeyi rapor etmelerine rağmen, alkol tedavisi hizmetlerini kullanmaları ise daha az olası oluyor.”

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin