LGBT-Müslüman Dayanışması: Cami Cemaatine LGBT Broşürleri Dağıtıyorlar

 LGBT-Müslüman Dayanışması: Cami Cemaatine LGBT Broşürleri Dağıtıyorlar
Digiqole ad

Ronnie (gerçek ismi değil) Londra’daki Merkez Cami önünde Cuma günleri LGBT ile ilgili broşürler dağıtarak kendini büyük riske atıyor.

Siyah gözlükler ve yüzünü gizleyen bir şapka takıyor çünkü camideki insanların kendisini tanımalarını istemiyor.

Ronnie Pakistan’dan Londra’ya mülteci olarak geldi çünkü kendi ülkesinde gay bir erkek olarak güvende değildi. Son beş yıldır ailesinden Londra’da saklanıyor ve camide onu birinin tanımasından endişeleniyor.

Londra’nın en büyük camisine gelerek başka gönüllülerle beraber Cuma namazına giden insanlara broşürler dağıtıyor.

“Ben burada bir barış mesajı vermek için bulunuyorum. Biz de camiye gelmek istiyoruz. Eşit davranılmasını istiyoruz.”

‘LGBT-Müslüman Dayanışması: Nefretle Mücadele Et’ isimli seferberliği başlatan bu hareketin amacı, yalnızca LGBT Müslümanların haklarını savunmak değil aynı zamanda diğer Müslümanlara Kuran’ın homoseksüelliği yasaklamadığını anlatmaya çalışmak.

LGBT Müslümanların başlattığı bu seferberlik, Müslümanlar ve LGBT’ler arasında barışa dayalı köprüler kurmayı hedefliyor.

Ronnie gibi insanlar için kabul edilmek maalesef ki ölüm kalım meselesi. Ronnie bu konuda şöyle konuştu:

“Tamamen gizleniyorum. Gerçekten çok savunmasız bir durumdayım. Bu şekilde hayatta kalmaya çalışmak gittikçe daha çok zorlaşıyor.”

Ronnie üç kez intihar etmeye çalıştı. Neyse ki şimdi kendisini destekleyen bir partnerle beraber yaşıyor, çok daha iyi hissediyor ve Müslümanların LGBT’leri anlaması ve kabul etmesi için çaba gösteriyor.

“Burada olduğum için çok şanslıyım. Bizim kötü insanlar olmadığımızı, kötü bir şey yapmadığımızı bilmelerini istiyorum.”

Camiye gelen yüzlerce insan bu duruma karışık tepkiler veriyor. İnsanlar çoğunlukla kibar ve meraklı davranıyor ama çok düşmanca davrananlar da var. Ronnie’nin söylediğine göre bir adam bir keresinde broşürü alıp onun yüzüne bakarak yırtmaya başladı.

Özellikle genç insanlar oldukça homofobik ve agresif davranıyorlar. Yine de Ronnie ve arkadaşları umutlu, çünkü eskiye oranla Müslümanlar LGBT’lere karşı çok daha anlayışlı olmaya başladılar.

“Benim içim rahat, çünkü ben kendim ve başka insanlar için uğraşıyorum. Hayatım boyunca beni zorlayan bir konuda diğer insanlara destek olmaya çalışıyorum. Hala çok zor durumdayım ama en azından elimden gelen her şeyi yapıyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 Paylaşımlar
Paylaş19
Tweetle
Paylaş
Pin