LGBTİ+ Dostu En İyi Teknoloji Şirketleri Belli Oldu

 LGBTİ+ Dostu En İyi Teknoloji Şirketleri Belli Oldu
Digiqole ad

Mevcut haliyle, teknoloji endüstrisi şu anda en kazançlı ve en hızlı büyüyen endüstrilerden biri. Bu kısmen, 2020’nin küresel koşullarının yol açtığı ilgi ve talepten kaynaklanıyor. İşletmeler ayakta kalmak için dijital operasyonları kendi ekseni etrafında döndürmeye ve benimsemeye zorlanırken, kişisel düzeyde evde eğlence ve oyun oynama çok popülerlik kazandı.

Hal böyle olunca da birçok teknoloji şirketinin geçen yılın olumsuz koşullarından yararlandığı söyleniyor. Ayrıca, birçok kişinin çeşitli gelir ve yatırım seçeneklerini keşfetmesiyle, bunların önümüzdeki yıllarda ne kadar potansiyel olarak kazançlı olacağı düşünüldüğünde, çevrimiçi teknoloji hisseleri ticaretine ilginin arttığı bildiriliyor.

Endüstrinin belirgin büyümesiyle birlikte, var olan bir soru, kapsayıcı olup olmadığı. Kadınların yanı sıra, işyerinde bir miktar ayrımcılık ve eşitsizlikle karşılaşma eğiliminde olan bir başka topluluk da tabii ki  LGBTİ+lar.

Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre LGBTİ+ üyelerinin dörtte biri hayatlarında bir çeşit ayrımcılığa maruz kalırken, 65 yaş üstü eşcinsel çiftlerin %9,1’i ve lezbiyen çiftlerin %4,9’u işyeri ayrımcılığı nedeniyle yoksulluk içinde yaşıyor. Haziran ayının dünya çapında Onur Ayı olarak görülmesiyle birlikte, bazı teknoloji şirketleri LGBTİ+ topluluğundan çalışanlarını kutlama fırsatını kullandı.

İşte o LGBTİ+ dostu şirketler

Önde gelen teknoloji devlerinden yaklaşık 88.000 çalışan tarafından kullanılan teknoloji çalışanları için bir işyeri uygulaması, kullanıcılara çalıştıkları şirketlerin ne kadar LGBTİ+ dostu olduğu konusunda anket yaptı. 6 gün boyunca yürütülen anket, Doğru veya Yanlış sorularıyla yanıt veren 2475 çalışan tarafından tamamlandı. Önde gelen teknoloji şirketlerinden bazıları Pinterest, Salesforce, LinkedIn, Uber ve Apple’dı. Diğer yazılarda kapsayıcı olduğu bildirilen diğer şirketlerden bazıları ise şunlar:

Visa

Altmış yıldan fazla bir süre önce kurulan bu çok işlevli finansal hizmetler şirketi, sanıldığından çok daha ilerici. Daha önce LGBTİ+ eşitliği açısından çalışmak için en iyi yerler arasında listelenmişti, 

Google

Belki de dünyanın en tanınmış ve ünlü teknoloji şirketlerinden biri olan Google, istihdam ayrımcılığına karşı çalışan çeşitli ortaklıklar ve girişimler aracılığıyla LGBTİ+ topluluğunu desteklemekte. Ayrıca, genellikle liberal iç kültürü ve bireyselliği kutlamasıyla biliniyor.

Microsoft

Microsoft, kapsayıcılığının ve işyerinde ayrımcılık yapmamaya yönelik çabalarının bir örneği olarak, LGBTİ+  topluluğu üyeleri için GLEAM olarak bilinen bir çalışan kaynak grubuna sahip. Raporlara göre, Microsoft on yıllardır bu hareketi savunuyor. 1993 yılında, eşcinsel çift olan çalışanlarına faydalar sunan dünyadaki ilk şirketlerden biri olmuştu.

PayPal

Şirketteki deneyimleri sorulduğunda, eski bir çalışanın “PayPal’da birlikte çalıştığım hemen hemen herkesi sevdim. Bir sağlık iş/yaşam dengesini koruyabildim. Faydaları da harikaydı!” PayPal ayrıca, LGBTİ+ topluluğu ve müttefiklerinden çalışanları dahil etme ve kutlama taahhüdünü ortaya koymayı amaçlayan PayPal Pride adlı bir ağa da sahip.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin