fbpx   .  

LGBTİ+ Düğünleri İçin En İyi 10 Ülke 

Düğün uzmanları LGBTİ+ çiftlerin evlenebileceği en iyi ülkeleri belirledi; şaşırtıcı olmayan bir şekilde Birleşik Krallık listede ilk 10’a bile giremedi.

Hitched’daki düğün uzmanları, eşcinsel evliliğin ne kadar süredir yasal olduğunu, evlenmenin ortalama maliyetini ve ülkenin LGBTİ+ topluluğundakiler için ne kadar güvenli olduğunu göz önünde bulundurarak kuir çiftlerin imza atması için en iyi LGBTİ+ dostu ülkeleri inceledi.

Yunanistan’ın eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Hıristiyan Ortodoks ülke olmasının ardından uzmanlar, farklı ülkelerin yasal LGBTİ+ evlilikleri açısından nerede durduğunu analiz etti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Birleşik Krallık için haberler pek de iyi değil.

 

Asher Ferguson’a göre Norveç, eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk beş Avrupa ülkesinden biri olmasının yanı sıra yüksek seyahat güvenliği puanına sahip daha ucuz seçeneklerden biri olmasıyla eşcinsel çiftlerin “evet” demesi için en iyi yer olarak ilk sırada yer alıyor.

Eşcinsel evlilikler, Hollanda’nın dünyada yasayı kabul eden ilk ülke olmasından dokuz yıl sonra, 2009 yılında ülkede yasallaştı. Norveç’te bir düğünün ortalama maliyeti 6300 Sterlin’in biraz üzerinde – bu rakam, 20.700 Sterlin olarak belirlenen Birleşik Krallık’taki ortalama bir düğünden üç kat daha ucuz.

İkinci sırada ise 2009 yılında eşcinsel evliliğin yasallaştığı İsveç yer alıyor. İsveç’te bir düğünün ortalama maliyeti 8,000 £’un biraz üzerinde. Bu arada, genellikle gezginler ve sakinler için güvenli bir cennet olarak selamlanan Kanada, 110.000 £’un üzerinde olan yüksek düğün maliyeti ortalaması nedeniyle kuir çiftlerin evlenmesi için dokuzuncu sırada yer alıyor.

Birleşik Krallık ise eşcinsel evliliklerin geç kabul edilmesi nedeniyle yeni endekste ancak 20. sıraya yerleşebildi. Muhafazakâr hükümetin okullarda trans karşıtı yönergeler önermesi de hiç şaşırtıcı değil.

Eşcinsel evlilikler, Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu dünya genelindeki toplam 195 ülkeden 36’sında yasal. Ülkelerin yalnızca yüzde 18,4’ünde evlilik eşitliği mevcut. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.