fbpx   .  

LGBTİ+ Influencerlar, Bali’nin LGBTİ+ Dostu Olduğunu İddia Ettikten Sonra Adadan Sınır Dışı Edildi!

Endonezyalı yetkililer, Kristen Antoinette Gray ve kız arkadaşı Saundra Alexander’ı “halkı rahatsız edebilecek bilgileri yaymakla” suçladı.

Seyahat ve LGBTİ+ influencerları Kristen Antoinette Gray ve kız arkadaşı Saundra Alexander, adayı LGBTİ+ topluluğu için bir turizm merkezi olarak tanıttıktan sonra Endonezya yetkilileri tarafından Bali’den sınır dışı edildi.

 

Kristen, artık silinmiş bir Twitter başlığında adada yaşadığını yayınladıktan sonra Endonezya yetkilileri tarafından göç kısıtlamalarını ihlal etmekle suçlandı.

Yazıda, Bali’deki düşük yaşam maliyeti hakkında konuştu ve “Los Angeles’taki stüdyom için 1.300 ABD doları ödüyorum. Şimdi 400 ABD Doları karşılığında bir ağaç evim var” dedi. Onun ve Saundra’nın vize acentelerine bağlantılar ve turistlerin nasıl girebileceğine dair ipuçları içerdiğini söylediği Our Bali Life Is Yours adlı e-kitabını da tanıttı.

İnsanlar, Kristen’ın bir pandemi sırasında seyahati teşvik ettiğini ve adayı “kuir dostu” olarak nitelendirdikten sonra ve bazı yerliler mücadele ederken düşük yaşam maliyetlerini vurguladığı için kültürel farkındalık eksikliği gösterdiğini söyleyerek konuya olumsuz tepki gösterdi.

Kuir şarkıcı Kai Mata, influencer’a,

“Bali eşcinsel dostuysa, neden bana her gün hastayım ve tedavi olmak için dönüşüm terapisine ihtiyacım olduğu söyleniyor?” diye yanıt verdi.

Başka bir kuir Endonezyalı şunları ekledi:

“Üzgünüm, ama Endonezyalı genç bir kuir kadın olarak, ben zulüm korkusuyla gizli saklı yaşamak ve geçimimi sağlamak için mücadele ederken, Bali’de ‘yüksek’ bir hayat yaşamak için vize sistemini nasıl aldatacağına dair ipuçlarını ve püf noktalarını anlatma cüretine sahip olduğu için çok öfkeliyim.”

Bali hukuk ve insan hakları bakanlığından sorumlu bölge müdürü Jamaruli Manihuruk, 19 Ocak Salı günü düzenlediği basın toplantısında, influencerların bir dizi göç kuralını ihlal ettiğini ve kendisinin “iş yaptığından şüphelenildiğini” söyledi.

Kristen’ın yazdıklarıyla ilgili temel sorunları, adayı bir pandemi sırasında hedef olarak tanıtmaktan ve adanın kuir dostu olduğunu söylemesinden kaynaklanıyordu. Konferansta, “Önerilen acente aracılığıyla Bali’ye kolay erişim sağlayabileceğini ve Bali’de rahat ve LGBTİ+ dostu düşük yaşam maliyetlerini teklif ettiğini belirtti” dedi.

Ayrıca Kristen’in “halkı rahatsız eden bilgileri yaydığını” söyledi.

Kristen ve Saundra dün (21 Ocak) ülkeden sınır dışı edildiler ve Kristen yaptığı açıklamada hiçbir kuralı çiğnemediğini söyledi. ‘Suçlu değilim,’ dedi.

“Vizemden fazla kalmadım. Endonezya rupisiyle para kazanmıyorum. LGBTİ+ hakkında bir açıklama yaptım ve LGBTİ+ olduğum için sınır dışı edildim.”

Bali, eşcinselliğin bazı bölgelerde yasa dışı olduğu Endonezya’nın bir parçası. Geçen yıl, Bali’ye yönelik bir baskıda Endonezyalı yetkililer, görünüşe göre LGBTİ+ topluluğuna “hizmet eden” villaları hedef aldı.

Bali’deki Badung’un kültür ajansı başkanı I Made Badra, bu tür villaların varlığının adanın sahip olduğu turizm imajını “lekeleyeceğini” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.