fbpx   .  

LGBTİ+ Topluluğuna Karşı Ayrımcılık, Doğu Avrupa Ülkelerine Milyarlarca Dolar Kaybettirdi!

Anti-LGBTİ+ ayrımcılığı Doğu Avrupa ülkelerine ekonomik büyümede yılda neredeyse % 2’ye mal oluyor.

27 Nisan’da, LGBTİ+ kabulünü destekleyen düzinelerce küresel şirketten oluşan bir koalisyon, Macaristan, Polonya, Romanya ve Ukrayna’nın her yıl milyarlarca dolar kaybettiğini ortaya çıkardı. 

 

Open For Business (OFB) tarafından yayınlanan bir rapora göre, bunun nedeni LGBTİ+ topluluğu için mevzuatta ve işyerinde eşitlik olmamasının yanı sıra HIV, AIDS ve depresyonla ilgili yüksek sağlık maliyetlerinden kaynaklanıyor. 

Yukarıda belirtilen ülkelerde LGBTİ+ bireylerin evlenme hakları hala reddedildiği ve sürekli olarak ayrımcılık ve önyargı ile karşılaştıkları için rahatça yaşamaları zor.

OFB, bu ülkelerin vasıflı işçilerin “beyin göçü” ile karşı karşıya olduklarını ve yabancı yatırım kazanmak için mücadele ettiklerini tespit etti. 

Raporun baş yazarı George Perlov, Thomas Reuters Vakfı’na şunları söyledi:

“(LGBTİ+ hakları açısından) Daha açık olan ülkeler genellikle finansal ve ekonomik olarak çok daha iyi bir yerdeler.”

Özellikle Polonya’daki son LGBTİ+ karşıtı politikalar geniş çapta kınanmıştı. 

2020’de, ülkedeki birçok belediye ve bölge, kendilerini “LGBTİ+ ideolojisi” içermeyen “LGBTİ+’den arındırılmış bölgeler” olarak adlandırdı ve savunmasız LGBTİ+ vatandaşları ayrımcılık, önyargı ve şiddet riskiyle karşı karşıya bıraktı. 

AB daha sonra bu bölgelerden fonlarını çekti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, daha sonra Twitter’da güçlü ve meydan okuyan bir açıklamada karara açıklık getirdi.

“Avrupa’daki antlaşmalarımız, Avrupa’daki herkesin özgür olmasını, istediği yerde yaşamasını, istediği kişiyi sevmesini ve istediği kadar yükseği hedeflemesini içeriyor” diye tweet attı.

“UnionOfEquality için zorlamaya devam edeceğim.”

Dünyanın dört bir yanından elli ülke de Polonya’yı “tüm vatandaşları şiddet ve ayrımcılıktan korumaya ve eşit fırsatlardan yararlanmalarını sağlamaya” çağıran açık bir mektup imzaladı.

Geçen yıl, Fransa’nın Avrupa İşleri Bakanı Clément Beaune, Fransız gay dergisi Têtu’ya açıldığı röportajın ardından Polonya’nın “LGBTİ+’sız” bölgelerine karşı savaşacağına söz verdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.