LGBTİ+ları İçeren Dersler, Artık Bütün İngiltere’de Zorunlu!

 LGBTİ+ları İçeren Dersler, Artık Bütün İngiltere’de Zorunlu!
Digiqole ad

Bu aydan itibaren, İngiltere’deki bütün okullar programlarına LGBTİ+ları içeren dersler eklemek zorunda.

2019’daki emsal niteliğinde bir kararı takiben, ortaokullar artık cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve ilişkiler konusunda, ilkokullarsa LGBTİ+ aileler konusunda çocuklara eğitim verecek.

Bazı kurumlara dersleri yürürlüğe koymak için 2021 yazına kadar süre verildi.

Yeni yönergeye göre bütün öğrencilerin ‘eşitlik ve saygının’ önemini kavramaları ve okulların ‘Eşitlik Yasası’nın gereklerini yerine getirdiklerinden emin olmaları’ gerekmekte.

Öğretmenlerin LGBTİ+ içeren müfredata yaklaşımlarında ‘duyarlı olmaları ve yaşları göz önünde bulundurmaları’ istenirken, konularınsa ayrı bir ünite ya da ders olmaktan ziyade müfredatın ilgili alanlarına entegre edilmelerinin altı çizildi.

‘Okullar bunu nasıl yapacaklarını seçmekte özgürler. Bütün öğrencilerin müfredatlarının bir parçası olarak LGBTİ+ içeriğini öğrenmelerini bekliyoruz,’ diyen yönergede, genç insanların ‘cinselliği anlamaları ve kendilerine ve başkalarına saygı duymaları’ gerektiğinin altı çizildi.

Stonewall Eğitim Programları Başkanı Sidonie Bertrand-Shelton kararı övdü ve LGBTİ+ içeren bir eğitimin öğrencilere ‘bazı çocukların iki annesi ya da iki babası olduğunu’ öğretmek olduğunu söyledi. Aynı zamanda genç bir yaştan itibaren farklı aileleri tanımanın ‘herkesin parçası hissedebileceği kucaklayıcı ortamlar yaratmaya yardım edeceğine’ de dikkat çekti.

Stonewall idare müdürü Josh Bradlow okuldayken aynı eğitimi almanın kendisinin hayatını değiştireceğini söyledi.

‘Bu öğretim LGBTİ+ olmayanlar üzerinde olacağı kadar LGBTİ+lar üzerinde de güçlü bir etkiye sahip olacak,’ diyen Bradlow, bunun zorbalığı yenmek konusunda kesin ve büyük bir rol oynayacağını düşündüğünü söyledi.

Bu senenin başında, İskoçya’nın okul müfredatına LGBTİ+ tarihi ekleyecek ilk ülke olduğu açıklanmıştı. 2021 yılında tüm devlet okulları, LGBTİ+ topluluğunu ilgilendiren aynı cinsiyette evlilik, aynı cinsiyette ebeveynlik, homofobi, bifobi, transfobi HIV ve AIDS salgını gibi konularda dersler alacak.

Eğitim Sekreteri John Swinney tarihi haberi övmüştü:

‘İskoçya LGBTİ+ eşitliği açısından Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri,’ dediği açıklamasında LGBTİ+ içeren eğitimi dünyada müfredatlarına ekleyen ilk ülke olduklarını açıklamaktan da mutluluk duyduğunu ifade etmişti.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Keşke bizde de olsa T_T

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Paylaşımlar
Paylaş50
Tweetle
Paylaş
Pin