fbpx   .  

Liseli LGBTİ 8 Şubatta Boykot’ta

Liselerde örgütlenen Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) lise öğrencileri eğitim mitingi ve boykota katılacak!

Alevi derneklerinin öncülüğünde, 19. Eğitim Şûrası’ndan çıkan ‘din dersi kitaplarında Alevilik konusunun genişletilmesi önerisine ret’ ve ‘din dersinin ilkokul 1’inci sınıflarda da okutulması’ kararlarına tepki için 8 Şubat mitingi ile 13 Şubat uyarı boykotuna Liseli LGBTİ’ler de destek verecek.

Kabul etmiyoruz, ayağa kalkıyoruz, boykot ediyoruz!

 

Liseli LGBTİ, alevi derneklerinin öncülüğünde düzenlenen ve çeşitli STK’ların, sendikaların ve siyasi yapıların da desteğiyle organize edilen 8 Şubat mitingine ve 13 Şubat uyarı boykotuna katılma ve boykot ve miting için örgütlenme kararı aldı.

“Her an burun buruna olduğumuz faşizmin, baskının, dinsel şiddetin eğitim alanında daha da derinden hissedilmeye başlandığı günlerden geçiyoruz” diyen Liseli LGBTİ, “Kabul etmiyoruz, ayağa kalkıyoruz, boykot ediyoruz!” başlıklı bir açıklama yaptı.

“Dayatmalar 2010’da başladı”

“İlk ve en büyük etkilerini 18. Milli Eğitim Şurası kararlarıyla 2010’dan beri göstermeye başlayan gerici ve faşist eğitim politikaları, 4+4+4 eğitim sistemiyle farklı bir boyut kazandı. Kız çocuklarının eve hapsedilmesini, eve hapsedilemeyenlerin imam hatiplere mahkûm edilmesini; erkek çocuklarının ise meslek liseleri ve ortaokulları aracılığıyla emek gücünün sömürülmesini öngören bu sistem getirdiği sözde seçmeli derslerle de dayatmalarını farklı alanlardan gösterdi. Bu sürecin son adımı ise Aralık 2014’te kararları açıklanan 19. Milli Eğitim Şurası oldu.”

lgbt_okul“Yeni müfredat ile cinsel kimliğe baskı artacak”

“19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararların, uzun zamandır uygulanan politikaların devamı olduğunun farkındayız. Ortaokul ve lisede zorunlu ve sözde seçmeli derslerle dayatılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin ilkokullara kadar indirilmesi, “değerler eğitimi” gibi derslerle ne olduğunu çok iyi bildiğimiz değerlerinin bize müfredat eşliğinde dayatılmasını ve daha birçok dinsel, etnik ve mezhepsel, cinsel kimliğe yönelik baskıyı arttırıcı kararların bizleri de etkileyeceğini biliyoruz!”

“LGBTİ lise öğrencileri olarak kararları kabul etmiyor, ayağa kalkıyoruz!”

“Bizler liselerde örgütlenen ve kurulduğumuz günden beri her türlü baskı unsurunu karşısına alan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) lise öğrencileri olarak bu kararları kabul etmiyoruz, ayağa kalkıyoruz!”

“Ders kitaplarında nefretin bir parçası olmayı reddediyoruz!”

“Yıllardır uygulanan baskının devamı ve daha programlı hali olan bu kararlara karşı olan tüm eylemlikleri desteklediğimizi ilan ediyoruz! Ders kitaplarında, okul kıyafetlerinde, “törenlerde” ve okulu kapsayan diğer birçok alanda hem LGBTİ bireylere hem de toplumsal baskı mekanizmalarından kaynaklı dezavantajlı hale getirilen diğer gruplara yönelen şiddetin ve nefretin bir parçası olmayı reddediyoruz!”

“Eğitim sistemine karşı ayağa kalkıyoruz!”

  • “Homofobik, bifobik, transfobik eğitim sistemine karşı AYAĞA KALKIYORUZ!
  • Cinsiyetçi eğitim sistemine karşı AYAĞA KALKIYORUZ!
  • Dinsel ve mezhepsel şiddete odaklanan gerici eğitim sistemine karşı AYAĞA KALKIYORUZ!
  • Irkçı dayatmaların aracı haline gelen eğitim sistemine karşı AYAĞA KALKIYORUZ!
  • Kurtuluşun tek başına olamayacağını biliyoruz. Bu yüzden cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, etnik kökeni, dini, mezhebi ve bedensel durumu fark etmeksiniz herkes için eşit, parasız ve bilimsel eğitim için AYAĞA KALKIYORUZ!”

“8 Şubat’ta mitinge, 13 Şubat’ta boykota”

“Bu kararın ilk adımı olarak, alevi derneklerinin öncülüğünde düzenlenen ve çeşitli STK’ların, sendikaların ve siyasi yapıların da desteğiyle organize edilen 8 Şubat mitingine ve 13 Şubat uyarı boykotuna katılma ve boykot ve miting için örgütlenme kararı aldığımızı duyuruyoruz!

Kurtuluş yok, tek başına! Ya hep beraber, ya hiç birimiz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.