Litvanya’da Bir Robot Sevgililer Günü’nde, Hükümet Binasının Önünde Eşcinsel Çiftleri Yalandan Evlendirecek

 Litvanya’da Bir Robot Sevgililer Günü’nde, Hükümet Binasının Önünde Eşcinsel Çiftleri Yalandan Evlendirecek
Digiqole ad

Litvanya’da aynı cinsiyetten sevgilinizle evlenemeyebilirsiniz ama bu aktivist grupların Sevgililer Günü’nde LGBT Litvanyalılar için insansı robotlarla şakadan evlilik seremonileri düzenlemelerine engel olmuyor. 

Başkent Vilnius’ta, Litvanya Hükümet Binası’nın önünde gerçekleştirilecek kutlamada, eşcinsel çiftler yapay zeka tarafından ‘evlendirilmeye’ çağırılıyor. Bir çoğumuz robotları korku, hayret ve kafa karışıklığıyla ilişkilendirirken Litvanya Hoşgörülü Gençler Derneği’nin başkanı, robotların bürokrasiyi simgeleyeceğini söylüyor.

“Robotları bürokrasiyle ilişkilendiriyoruz. Programladığımız şekilde davranacak. Litvanya’daki insanların LGBT’ler hakkındaki konularda daha açık olması fikrini yaymayı ve Litvanya’da bazı haklara sahip olmayan insanlar için empati oluşturmayı hedefliyoruz.”

Litvanya eşitlik konusunda geri kaldı. Eşcinsel çiftler için yasal tanınma ve transseksüeller için cinsiyet tanıması ülkede henüz yok ve LGBT’lere genel bir kötü bakış hakim. Ancak bazı tavırlar değişmiyor değil.

2016’da Vilnius Belediye Başkanı bir zamanlar yasaklanan Baltik Onur Yürüyüşü’ne ziyaretçileri kabul etti.

“Değerli Baltik Onur Yürüyüşü katılımcıları, Vilnius’a hoş geldiniz! Çeşitlilik her zaman bu şehrin en önemli özelliği olmuştur. Cinsellik, ırk, yaş, milliyet ve başka hiçbir özellik gözetmeden burada herkes hoş karşılanır!”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin