İzleyin: Macaristan Milli Marşı Sırasında Bir Taraftar Pride Bayrağıyla Sahaya İnerek UEFA’yı Protesto Etti

 İzleyin: Macaristan Milli Marşı Sırasında Bir Taraftar Pride Bayrağıyla Sahaya İnerek UEFA’yı Protesto Etti
Digiqole ad

Çarşamba akşamı Macaristan ile Almanya arasında oynanan futbol maçında bir taraftarın Macaristan milli marşı çalınırken elinde Pride bayrağıyla sahaya çıkmasıyla kalabalık tezahürat yaptı.

Futbol taraftarı elinde bayrakla koşarak takımların önünde durdu, ancak kısa bir süre sonra güvenlik görevlileri tarafından yere indirildi.

Taraftarlar, güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırılırken cesur futbol taraftarına tezahürat etmeye devam etti.

İnanılmaz anın görüntüleri Twitter’da paylaşıldı ve kısa sürede on binlerce kez izlendi, futbol taraftarları cesur taraftara övgüler yağdırdı.

Bir Twitter kullanıcısı, o anın “maçın en önemli anı” olduğunu söylerken, diğerleri saha işgalcisini LGBTİ+ haklarına dikkat çektiği için “kahraman” olarak nitelendirdi.

Olay, UEFA’nın Münih Belediye Meclisi’nin Almanya – Macaristan maçı için Allianz Arena’yı gökkuşağı renklerinde aydınlatma talebini reddetmesi üzerine kendisini tartışmalara bulaştırmasının ardından geldi.

Münih belediye başkanı Dieter Reiter, geçtiğimiz hafta Macaristan’da LGBTİ+ konularının “tanıtılmasını” yasaklayan sert ve ayrımcı bir yasaya yanıt olarak stadyumun gökkuşağı renklerinde aydınlatılmasını talep etmişti.

Reiter, yasaya yanıt olarak hareketin “önemli bir hoşgörü ve eşitlik işareti” olacağını söyledi – ancak UEFA, bunun “politik” bir açıklama olacağını söyleyerek talebi reddetti.

İnsan hakları grupları, Macaristan’ın baskıcı yasalarına tepki olarak stadyumu Pride bayraklarıyla doldurdu.

UEFA’nın tutumuna rağmen LGBTİ+ ve insan hakları gruplarının çabaları sayesinde 23 Haziran Çarşamba akşamı stadyum Pride bayraklarıyla doldu.

Fröttmaning metro istasyonundan geçen futbol taraftarları, Pride bayrakları dağıtan Uluslararası Af Örgütü Almanya ve S’AG Münih’ten gönüllüler tarafından karşılandı.

The Independent’a göre gökkuşağı bayrakları sonuçta oyunda Alman bayraklarını geçti.

Bazıları maça özellikle Macaristan’ın LGBTİ+ topluluğuna yönelik muamelesini protesto etmek için gelirken, diğerleri UEFA’nın stadyumu gökkuşağı renklerinde aydınlatma taleplerini reddetme konusundaki tartışmalı kararına karşı durmak istedi.

Gösterici Julian Krusenberg Associated Press’e “Macaristan’ın LGBTİ+ topluluğunun üyelerine karşı baskıcı yasalarını protesto etmek için buradayız” dedi.

Pek çok Macar taraftarın Pride bayrakları denizi karşısında kafasının karıştığı, çok azının insan hakları gruplarının bayraklarını kabul ettiği bildirildi.

Görkemli dayanışma gösterisi, Macaristan’daki milletvekillerinin okullarda farklı cinsiyet kimliklerini ve cinsel yönelimleri tasvir etmeyi veya tartışmayı yasa dışı kılan LGBTİ+ karşıtı yasayı geçirmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

Yasa ayrıca LGBTİ+ içeriğinin küçüklerin görebileceği reklamlarda veya medyada yayınlanmasını da yasaklıyor. Ayrıca, mevzuat, okullarda seks eğitimi vermesine izin verilen kuruluşların hükümet onaylı bir listesini oluşturmakta.

Uluslararası Af Örgütü Macaristan direktörü David Vig yasanın geçişini “LGBTİ+ hakları için kara bir gün” olarak kınarken, insan hakları grupları yasaya karşı çıktılar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin