IKEA’nın Biseksüel Aşk Koltuğu Tartışmalara Yol Açtı

 IKEA’nın Biseksüel Aşk Koltuğu Tartışmalara Yol Açtı
Digiqole ad

IKEA Kanada, “Farklı Onur bayraklarından ilham alan 10 aşk koltuğu” içeren LOVE SEAT adlı bir Pride kampanyası başlattı. Aşk koltukları aslında henüz satışa sunulmamışken, koltuklar Kanada’dan LGBTİ+ tasarımcılar tarafından tasarlandılar.

Elbette biseksüel tasarım, iyi niyetlere rağmen evrensel olarak eleştirildi.

Biseksüel aşk koltuğu, biseksüel Pride bayrağından ilham alarak mavi, mor ve pembe renklerde tasarlandı. Ancak koltuktan bir grup sahte iki boyutlu ve üç boyutlu el çıkıyor ve iki yastıkta “VEYA’yı VE olarak değiştirdiğinizde/ Kimse size inanmıyor” diye yazıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, LGBTİ+ karşıtı insanlar da “ürpertici” tasarımı kötüleme ve bunun bir gündemin parçası olduğunu önerme fırsatını yakaladı.

Tasarımın arka planının çoğu da çevrimiçi olarak bulunuyordu, ancak Twitter’da paylaşılan ekran görüntülerinde yoktu. Aşk koltuğunun arkasındaki ilham kaynağı Brian Lanigan, bunu Twitter’da şöyle açıkladı:

“‘Veya’yı ‘ve’ olarak değiştirdiğinizde, kimse size inanmıyor” dizesi, lisede yazdığım ve biseksüelleri yok sayan eski bir partner ve diğerlerinden hareketle yazdığım bir şiirden geliyor.” 

“Ben bir şairim ve eller seyircinin tepkisini temsil etmek içindir, özellikle performanslardan sonra bana yaklaşan ve hikayelerini benimle paylaşan diğer biseksüel insanlarınkileri.”

Brian, 2015 yılında Toronto Şiir Slam Finallerinde teslim ettiği şiiri paylaştı.

“Orijinal dize ‘erkekleri veya kızları sevmek sorun değil, ama ‘veya’yı ‘ve’ olarak değiştirdiğinizde kimse size inanmıyor.”

“Bunu yazdığımda 15 yaşındaydım, yani 10 yıldan fazla bir süre önce. Yine de başkalarının duymak istemesi benim için çok şey ifade ediyor!”

Biseksüel aşk koltuğu, non-binary ve genderfluid koltuklarlarla beraber, Kanada gerçeklik yarışması Stitched’in galibi olan kuir bir kadın olan Charlotte Carbone tarafından tasarlandı.

Diğer IKEA Kanada Aşk Koltukları, panseksüel bayrağını, lezbiyen bayrağını, İlerleme Pride bayrağını, transeksüel bayrağının iki farklı yorumunu ve aseksüel bayrağını temsil ediyor. Koltuklar, Madison Van Rijn, Ali Haider ve Bianca Daniela Nachtman tarafından tasarlandılar.

IKEA Kanada’nın web sitesine göre, on koltuk aslında satın alınamıyor, ancak belirli mağazalarda sergilenecekler. Gerçek aşk koltukları, şirket tarafından geçen hafta yayınlanan bir videoda da yer aldı.

Aralarında Lanigan’ın da bulunduğu on LGBTİ+ kişinin hikayeleri, ilham aldıkları koltuk tasarımlarında otururken paylaşıldı.

Tasarımların sanıldığından çok daha anlamlı bir arka planı olsa da açıklama, ne yazık ki, koltuklar Twitter kullanıcılarının öfkesinin veya mizahının kaynağı haline geldikten sonra geldi.

Yine de Lanigan bazı şakalara da dahil oldu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin