Madagascar’ın İlk Non-Binary Karakteriyle Tanışmamıza Az Kaldı

 Madagascar’ın İlk Non-Binary Karakteriyle Tanışmamıza Az Kaldı
Digiqole ad

Sevilen çizgi filmler Steven Universe ve She-Ra and the Princess of Power’ın yokluğunda, yeni bir animasyon dizisi sonunda kuir, trans ve non-binary karakterleri ön plana çıkarıyor ve merkeze koyuyor. Bu hafta, popüler film serisinin bir yan yapımı olan Madagaskar: A Little Wild’ın üçüncü sezonunda, non-binary bir aktör tarafından seslendirilen non-binary bir karaktere yer verileceği haberi geldi. Bu gelişme, Rugrats hayranlarının, rezil ikizler Phil ve Lil’in annesi Betty’nin bekar bir lezbiyen anne olarak yeniden şekillendirildiği CGI-animasyonlu yeniden çevrim karşısında toplu olarak akıllarını kaybetmeleriyle aynı anda yaşandı.

Madagaskar’ın çığır açan non-binary karakteri temelde bir “zebra zürafası” olan ve esas olarak Orta Afrika’da bulunan Odee the Okapi olacak. Okapi aynı zamanda nesli tükenmekte olan bir tür ve ülke genelinde eyalet yasama organlarını sollayan trans ve non-binary çocuklara yönelik tam teşekküllü saldırı göz önüne alındığında, bu kasıtlı ve uygun bir metafor gibi geliyor. Odee, yakın zamanda CW’nin Batwoman dizisinde non-binary bir karakteri oynayan ve yakında çıkacak West Side Story filminin yeniden çevriminde de yer alan non-binary Broadway yıldızı Ezra Menas tarafından seslendirilecek. Madagaskar: A Little Wild, Pride Ayı öncesinde Menas tarafından söylenen “Be Proud” adlı güçlendirici bir şarkı yayınladı.

Zir/her/they zamirlerini kullanan Menas, Entertainment Weekly’ye Odee’yi oynamanın çocukları cinsiyet hakkında yeni düşünme biçimleriyle tanıştıracağını söyledi.

“Sanırım Odee’yi ve Odee’nin arkadaşlarının bakımını görmek benim bu kadar izole hissetmeme neden olurdu. Bazen deneyimlerimde kendimi çok yalnız hissettim. Çocukken non-binary olduğumu bilmiyordum. Çocukken o dile bile sahip değildim.”

Animasyonda güçlü LGBTİ+ temsilinin çoktan geciktiğini söylemeye gerek yok. Belki de işlerin ne kadar korkunç olduğunun en iyi örneği, neredeyse her yıl bir Disney Studios çizgi filminin çığır açan bir kuir temsilinden bahsedip, sonunda karakterlerin cinselliklerine atıfta bulunan yalnızca birkaç satıra yer vermesi. Ancak son zamanlarda büyük adımlar atılıyor. Komedyen Patti Harrison, bu yılki Raya ve and the Last Dragon’daki rolüyle bir Disney filminde bir karakteri seslendiren ilk açık trans aktör oldu. Ve yakında çıkacak olan Disney Plus yeniden çevrimi The Proud Family: Louder and Prouder, evli ve çocuklu eşcinsel iki babayı seslendiren aktörler Billy Porter ve Zachary Quinto’yu öne çıkaracak.

Bu tür güçlü, açık temsilin genç izleyiciler üzerinde uzun vadeli olumlu etkileri olması muhtemel.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin