Mahkeme: “Trans Öğrenciler Kimlik Cinsiyetlerine Göre Tuvalet Kullanacak”

 Mahkeme: “Trans Öğrenciler Kimlik Cinsiyetlerine Göre Tuvalet Kullanacak”
Digiqole ad

ABD’de transseksüel öğrenciler bu hafta sonu tuvalet ve soyunma odaları kullanma hakkını korumasıyla ilgili bir federal yargıcın yeni kurallar koymasıyla beraber önemli bir haklarını kaybettiler.

Transseksüel öğrencilerin Obama yönetiminin rehberliğinde izin verilen cinsiyet kimliği ile eşleşen tuvalet kullanma izinlerine Texas Başsavcı Ken Paxton ve 12 diğer devlet tarafından itiraz edilmişti.

ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor Paxton bu durumun okullarda “şiddetli kargaşaya” neden olacağını kabul edip devletlerin lehine karar vermişti.

Gavin Grimm adlı trans öğrenci Gloucester ilçesindeki okulda erkekler tuvaletini kullanma hakkına Yüksek Mahkeme kararıyla sahip olmuştu.

Yıllar sonra Yüksek Mahkeme evliliklerdeki eşitlik üzerine yasalar yaparken federal mahkemeler transseksüel hakları konusunda davaları daha az ele aldı.

Geçen hafta Detroit’in cenaze töreninde bir kadın cinsiyet değiştirmesi sebebiyle kovulmuştu. O yargıç cenaze evindeki trans çalışanın “içtenlikle düzenlenen dini inançlar.” nedeniyle kovulmasına karar verdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin