Makedonya, Trans Hakları İçin Büyük Bir Adım Attı

 Makedonya, Trans Hakları İçin Büyük Bir Adım Attı
Digiqole ad

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, trans bireylerin yasal olarak tanınmasını önemli ölçüde kolaylaştıracak bir yasa tasarısıyla trans hakları için büyük bir adım attı.

Kuzey Makedonya hükümeti tarafından 27 Nisan Salı günü onaylanan yeni yasa, Doğum Kayıt Yasası’nda transların incelenmeden cinsiyet kimliklerinin yasal olarak tanınmasına izin verecek şekilde değişiklik yapacak. 

Balkan Insight’a göre, adalet bakanlığına sunulan ifadeler, Kuzey Makedonya’nın cinsiyet özellikleri ve cinsiyet arasında ilk kez bir ayrım yaptığını gösteriyor.

Taslakta “Cinsiyet, bireyin fiziksel özelliklerini ifade eder… Cinsiyet kimliği doğumda belirlenen cinsiyetle örtüşmeyebilecek vücutla ilgili kişisel duygular, giyim, konuşma, tavırlar da dahil olmak cinsiyetin diğer tezahürlerini, her bir bireyin cinsiyeti ile ilgili içsel ve bireysel duygularını ifade eder,” diyor. 

Önceleri ülkenin yasaları, transların kimlik belgelerindeki cinsiyet işaretleri değiştirilmeden önce cinsiyet onaylayıcı bir ameliyat geçirmelerini gerektiriyordu. 

Kuzey Makedonya, trans bir erkeğin hükümete temel haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtığı 2019 yılından bu yana bu yasayı iptal etme sözü veriyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kuzey Makedonya’yı trans erkeğe 9.000 € tazminat ödemeye zorladı ve yasanın bir insan hakları ihlali olduğuna karar verdi. 

Davacıyı temsil eden STK Koalisyonu MARGINS, “Mahkeme, transseksüel erkeği cinsiyet kimliğinin tanınmasında stres ve belirsizlik durumuna sokan mevcut yasal çerçevede boşluklar ve ciddi eksiklikler bulunduğunu tespit etti,” dedi. 

“Bu kararın ardından, Kuzey Makedonya’nın, trans bireylere cinsiyetin yasal olarak tanınması için hızlı, şeffaf ve erişilebilir bir prosedür sağlayacak bir yasayı kabul etme yükümlülüğü var.”

En son değişiklikler parlamentodan geçerse, cinsiyetin yasal olarak tanınması prosedürü artık bir kişinin cerrahi bir prosedür, hormon terapileri veya diğer psikiyatrik, psikolojik veya tıbbi tedavilerden geçtiğine dair kanıt gerektirmeyecek. 

En önemlisi de kişinin cinsiyetinin değiştirildiği belgelerde bildirilmeden doğum sicilinde değişiklik yapılması, bu bilgilerin gizli tutulması ve transların iradesi dışında dışarı çıkarılmasının engellenmesi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin